Skrátený pracovný týždeň v U. S. Steel Košice už nepredĺžia, hoci sa situácia na trhu nezmenila

U. S. Steel Košice
Budova košickej pobočky spoločnosti U. S. Steel. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

Štvordňový pracovný týždeň, ktorý trval v spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK) od mája tohto roku, už v septembri nepredĺžia, hoci firma mala záujem pokračovať v skrátenom pracovnom režime.

Čelia rovnakým problémom

„Situácia na trhu s oceľou sa zatiaľ nezmenila. Stále musíme čeliť rovnakým problémom ako počas predchádzajúcich mesiacov. To bol dôvod, prečo sme navrhli pokračovanie štvordňového pracovného týždňa aj v septembri, avšak odborári s týmto návrhom nesúhlasili,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca USSK Ján Bača.

Predstavitelia USSK a Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice sa koncom apríla dohodli na skrátení pracovného týždňa s tým, že zamestnanci budú v máji pracovať iba štyri dni v týždni a v deň voľna budú dostávať 70 percent mzdy. Následne bol skrátený pracovný týždeň pre situáciu na trhu s oceľou predĺžený až do 31. augusta.

V posledných dňoch sa zároveň rozhodlo o predĺžení motivačného programu pre zamestnancov, ktorí majú odpracovaných v USSK viac ako desať rokov. Vedenie USSK im v tomto programe pri dobrovoľnom rozviazaní pracovného pomeru ponúka vyplatenie jednorazovej odmeny vo výške 12 mesačných platov.

Motivačný program

Program mal pôvodne trvať do 22. augusta, predlžený bol do 30. augusta. „Čo sa týka programu …, ten pokračuje. O jeho výsledku budeme v prvom rade informovať priamo našich zamestnancov,“ uviedol Bača.

„K včerajšiemu dňu bolo do motivačného programu prihlásených okolo 700 žiadateľov, ale výhradné právo uvoľňovania zamestnancov má zamestnávateľ, takže výsledný počet budeme vedieť až po 30. auguste,“ uviedol v piatok pre agentúru SITA predseda Rady odborov OZ KOVO USSK Juraj Varga.

V košickom U. S. Steele pracuje takmer 12-tisíc zamestnancov, podnik patrí do nadnárodnej korporácie U. S. Steel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BačaJuraj Varga