Situácia s migrantmi je kritická už aj v Bratislave. Po uliciach ich chodí niekoľko stoviek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti
Migranti tu ostávajú len 24 hodín a potom idú do západných krajín Európskej únie. Foto: Reprofoto - www.noviny.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

Problém s nelegálnymi migratmi riešia nielen na hraniciach, ale už aj v hlavnom meste. Najviac sa ich pohybuje vo Vajnoroch, kde sídli pracovisko cudzineckej polície. Chodia však aj do centra Bratislavy, ako informovala TV Joj na svojom portáli Noviny.sk.

Ostávajú tam 24 hodín a potom sa presunú do západných krajín. Celkové počty však neklesajú. Aktuálne sa po Bratislave pohybuje približne 400 migrantov. Podľa starostu mestskej časti Vajnory Michala Vlčeka začína byť situácia kritická.

Čakajú na tranzit

„Prichádzajú autobusy, ktoré sú políciou zvážané ku nám do Vajnôr na cudzineckú políciu. A potom následne už migranti po získaní dotyčného papiera sú voľne v uliciach. Čakajú na odvoz a tranzit do západných krajín Európskej únie,“ ozrejmil starosta Vajnôr.

Jeden autobus pricestoval aj počas nakrúcania reportáže. Bolo v ňom 30 migrantov, hlavne muži a jedno maloleté dieťa. Policajti ich vzali do budovy cudzineckej polície.

Museli všetko predať

Jedna rodina napríklad pricestovala zo Sýrie. Za cestu údajne zaplatili 6 500 eur, a to iba za jedného. Aktuálne im najviac chýbajú lieky a peniaze.

Cestovať do Európy sa im však oplatí, pretože situácia v Sýrii nie je bezpečná. Najprv museli predať všetko, čo vlastnili – dom, pôdu, auto. Potom išli Západobalkánskou migračnou trasou. V Bulharsku im zobrali oblečenie a mobilné telefóny, po čase im ich vrátili.

Vytvorili im zázemie

„V spolupráci s magistrátom hlavného mesta sme vytvorili v okolí cudzineckej polície zázemie, kde sme pre migrantov vytvorili aj v spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou cisternu vody, aby mali možnosť sa opláchnuť alebo umyť. Sú tam umiestnenie toalety,“ doplnil Vlček.

„Ministerstvo vnútra a Policajný zbor sa zaoberá každým podnetom zo strany občanov, ale aj od zástupcov samospráv v súvislosti s aktuálnymi dopadmi tranzitnej migrácie a prijíma opatrenia na ich zmiernenie,“ uviedol na záver Matej Neumann, hovorca ministerstva vnútra SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej NeumannMichal Vlček
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR