Šefčovič chce podporiť U.S. Steel Košice a navrhuje špeciálne clo na oceľ s nižším ekoštandardom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Maroš Šefčovič
Viceprezident Európskej komisie Maroš Šefčovič pri príležitosti otvorenia prvého GridBooster systému v Strednej a Východnej Európe v Avion Shopping Parku. Bratislava, 4. január 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.

KOŠICE 12. februára (WebNoviny.sk) – Problematika energetickej únie a dekarbonizácie boli predmetom utorňajšieho stretnutia podpredsedu Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča a prezidenta spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK) Jamesa Bruna, ktorí sa stretli na pôde košických železiarní.

Ako vyplynulo z brífingu po stretnutí, Šefčovič je za špeciálne clo na oceľ s nižším ekoštandardom. Zároveň poukázal na otázku, ako zabrániť nekalej konkurencii pri dovoze ocele z krajín mimo Európskej únie.

Kvalitná oceľ

„Spoločne sme uvažovali nad tým, že určite najlepším riešením by bolo zavedenie špeciálneho cla, ktoré by zobralo do úvahy to, že v U.S. Steele sa vyrobí tona ocele s dvoma tonami CO2, ale tie dovozy, ktoré niekedy smerujú na Slovensko z iných krajín, potrebujú na výrobu ocele tri a viac ton, čo samozrejme, z pohľadu životného prostredia, je oveľa horší výsledok. Preto musíme aj my na Slovensku podporovať, aby sa využívala kvalitná oceľ odtiaľto, ktorá je vyrobená čistým environmentálnym spôsobom,“ povedal Šefčovič.

Témou rozhovoru bolo aj využitie nového systému obchodovania s emisnými povolenkami a participácia USSK na fondoch, ktoré na základe novej úpravy vzniknú, či už je to inovačný, modernizačný alebo tzv. derogačný fond.

Prezident USSK zdôraznil, že zdroje z týchto fondov musia smerovať do fabrík na modernizáciu technológií a súčasne udržanie ich konkurencieschopnosti.

Spolupráca s európskymi inštitúciami

Prezident USSK označil ekológiu za jednu z najvyšších hodnôt košických oceliarní. Aj preto je podľa neho potrebná tesná spolupráca s európskymi inštitúciami, ako aj slovenskou vládou a ministerstvami.

Bruno sa vyjadril aj k téme tzv. tvrdého brexitu. Neočakáva, že by takýto kritický scenár mal okamžitý dopad na košickú fabriku, ako to môže byť u konkurentov v západnej Európe. USSK sa však bude snažiť prispôsobiť situácii s minimalizáciou dôsledkov na svoju prevádzku.

„Osobne dúfam, že sa nájde riešenie, ktorým sa vyhne tvrdému brexitu. Neprehľadná situácia a neistota nie je v podnikaní dobrá pre nikoho,“ povedal Bruno.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Maroš Šefčovič
Firmy a inštitúcie U.S. Steel