Sebastiana Kurza nahradí nový kancelár Alexander Schallenberg, čoskoro zloží prísahu

Alexander Schallenberg
Nový rakúsky kancelár Alexander Schallenberg. Foto: archívne, AP Photo/Mary Altaffer, Pool

Nový rakúsky kancelár Alexander Schallenberg zloží prísahu v pondelok o 13.00 hod. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA. Súčasný minister zahraničných vecí v úrade vystrieda odchádzajúceho šéfa exekutívy Sebastiana Kurza.

Ten sa rozhodol odstúpiť po zverejnení informácie, že spolu s ďalšími deviatimi osobami čelí vyšetrovaniu pre úplatkárstvo a stratu dôvery. Schallenberga za svojho nástupcu navrhol samotný Kurz.

Odchádzajúci kancelár plánuje zostať vo vrcholovej politike a stať sa šéfom poslaneckého klubu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), v ktorej tiež zostane predsedom.

Náhrada kancelára

Kurzova strana aj po oznámení prokurátorov ďalej stála za ním, no ich menší koaličný partner, strana Zelení vyzvala ÖVP, aby nahradila kancelára bezúhonnou osobou.

Opoziční lídri vyzývali Kurza na odstúpenie a na utorok plánovali hlasovanie o vyslovení nedôvery kancelárovi. Kurz tvrdí, že obvinenia voči nemu nie sú pravdivé a pre odchod sa rozhodol v záujme udržania stability.

Manipulovanie a machinácie

Kurz a jeho blízki spolupracovníci čelia obvineniam z toho, že sa pokúšali zabezpečiť jeho postup k predsedníctvu v ÖVP a vládnutiu v krajine s pomocou manipulovaných prieskumov verejnej mienky a priaznivých článkov v médiách financovaných z verejných peňazí.

Tridsaťpäťročný politik, ktorý sa stal predsedom strany a kancelárom v roku 2017, akékoľvek previnenie popiera.

V roku 2019 sa rozpadla prvá Kurzova vládna koalícia s krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ). Jej koniec vyvolal škandál okolo vtedajšieho lídra FPÖ Heinza-Christiana Stracheho, ktorého zachytili na video, ako ponúka výhody domnelej ruskej investorke za podporu jeho strany.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SchallenbergSebastian Kurz
Firmy a inštitúcie Rakúska ľudová strana (ÖVP)Zelení - Zelená alternatíva