Scholz a Macron telefonovali s Putinom, vyzvali ho k okamžitému prímeriu na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
France Russia Ukraine War EU Summit
Nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: AP Photo/Michel Euler
  • Aktualizované 12. marca o 18:49 hod.

Nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron telefonovali v sobotu s ruským lídrom Vladimirom Putinom a vyzvali ho, aby súhlasil s okamžitým prímerím na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Úrad nemeckého kancelára informoval, že 75-minútový hovor bol súčasťou „pretrvávajúceho medzinárodného úsilia o ukončenie vojny na Ukrajine“. Lídri Nemecka a Francúzska vyzvali Putina, aby začal proces hľadania diplomatického riešenia konfliktu, uviedol úrad bez poskytnutia ďalších podrobností.

Telefonický rozhovor francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholza s ruským prezidentom Vladimirom Putinom bol „veľmi otvorený a tiež náročný“.

Uviedol to úrad francúzskeho prezidenta. Ruský líder podľa francúzskych predstaviteľov počas sobotňajšieho telefonátu, ktorý trval viac ako hodinu, nenaznačil úmysel zastaviť boje na Ukrajine.

Európski lídri pracujú na novej sérii „masívnych“ trestajúcich ekonomických sankcií voči Moskve v nádeji, že donútia Putina zmeniť názor.

Scholz v sobotu telefonoval aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, aby získal jeho hodnotenie súčasnej situácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Emmanuel MacronOlaf ScholzVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj