Schôdza parlamentu tento týždeň pokračovať nebude, viacerí poslanci majú koronavírus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atmosféra v pléne parlamentu počas rokovania mimoriadnej 10. schôdze Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi. Bratislava 23. júl 2020.
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 27. októbra 11:21

Októbrová schôdza Národnej rady SR tento týždeň pokračovať nebude. Poslanecké grémium sa v utorok uznieslo, že schôdza bude pokračovať v utorok 3. novembra o 9:00.

Agentúre SITA to potvrdil predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš.

Poslancov otestovali

Väčšina poslancov absolvovala v piatok 23. októbra testovanie na ochorenie COVID-19 antigénovými testami po tom, ako predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba na sociálnej sieti informoval, že bol pozitívne testovaný.

Viac o téme: Koronavírus

Ochorenie hlásia v klube hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ĽSNS, Sme rodina a Smer-sociálna demokracia (Smer-SD).

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) na brífingu uviedol, že každý poslanecký klub sa mohol na grémiu vyjadriť k návrhu prerušiť schôdzu do budúceho utorka. „Mali možnosť vyjadriť sa aj nesúhlasne, takéto stanovisko sme však neobdržali,“ podotkol Grendel.

Opäť zasadne grémium

Ak všetci poslanci dodržia karanténu, tak v utorok 3. novembra by ich malo byť podľa neho v pléne prítomných 76 a viac. V tejto v súvislosti budú zbierať informácie od poslaneckých klubov a v utorok pred začatím rokovacieho dňa bude opäť grémium.

Podľa Grendela platí aj v prípade verejných činiteľov lekárske tajomstvo, a preto poslanci nemusia predstúpiť pred verejnosť a informovať o svojom zdravotnom stave.

„Ak sa dobrovoľne rozhodnú informovať, tak je to ich slobodná vôľa, pokiaľ nemajú záujem to medializovať, tak v zmysle zákona je potrebné rešpektovať ich rozhodnutie,“ vysvetlil. Reagoval tým na otázku, ako sa môže verejnosť dozvedieť informácie o zdravotnom stave poslancov.

Šipoš doplnil, že v ich klube registrujú dvoch pozitívne testovaných na koronavírus.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor GrendelMarian KotlebaMichal Šipoš
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina - Boris KollárSMER-SD