Sagan v špurte odstrčil Van Aerta a trest ho vyšiel poriadne draho (video+foto)

Tour de France 2020, 11. etapa, Peter Sagan, Wout Van Aert
Súboj Petra Sagana a Wouta Van Aerta o triumf v 11. etape Tour de France 2020 zo Châtelaillon-Plage do Poitiersu (167,5 km). Poitiers, 9. september 2020. Reprofoto: twitter.com.

Súboj o triumf v 11. etape Tour de France 2020 bol poriadne tvrdý a dramatický. Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) najprv finišoval druhý, keď o jeho umiestnení rozhodla až cieľová fotografia, ale neskôr bol za nebezpečnú jazdu potrestaný, keďže sa v špurte dostal do kolízie s Woutom Van Aertom (Jumbo Visma).

Kolízia s Van Aertom

Trojnásobný majster sveta bol najprv trochu súpermi „zavretý“ a v istom momente sa zdalo, že sa do súboja o etapový triumf nezapojí. Nakoniec sa mu však popri bariére podarilo predrať dopredu a v snahe získať svoje 13. etapové víťazstvo na „starej dáme“ Van Aerta odstrčil.

Tour de France 2020: program, výsledky, profily etáp

Sagan bol po treste odsunutý z druhého až na 86. miesto. „Rešpektujeme toto rozhodnutie rozhodcov. Naším cieľom je vždy zvíťaziť, ale úctyhodným spôsobom, aj keď je adrenalín niekedy veľmi vysoký,“ reagoval tím Bora-Hansgrohe na postih pre sedemnásobného víťaza bodovacej súťaže na Tour de France.

Sagan stratil body

Trest vyšiel Sagana poriadne draho a ako napísal špecializovaný portál CyclingNews, obhajoba zeleného dresu dostala po tejto etape vážnu trhlinu.

Žilinský rodák stratil všetky stredajšie nazbierané body – teda 20 za druhé miesto v cieli aj 13 za štvrté miesto na rýchlostnej prémii v Les Grands Ajoncs – írsky „rýchlik“  Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step) tak má v bodovacej súťaži náskok 68 bodov.

V hromadnom šprinte pelotónu v Poitiers zvíťazil Austrálčan Caleb Ewan (Lotto Soudal), ktorý si pripísal druhý etapový triumf v tohtoročnej edícii slávnych pretekov, piaty počas dvoch rokov na Tour de France a celkovo 45. v kariére. Druhý po treste pre Sagana napokon skončil Bennett a na tretiu priečku sa posunula Saganova „obeť“ Van Aert.