Sagan sa v 14. etape Tour de France 2023 vyhol hromadnému pádu, na zemi skončili desiatky cyklistov (video)

Tour de France 2023, 14. etapa
Cyklisti počas 14. etapy Tour de France 2023 (15. júl 2023). Foto: SITA/AP.

Po skončení sobotňajšej 14. etapy na 110. ročníku cyklistických pretekov Tour de France sa hovorilo predovšetkým o hromadnom páde v jej úvode, do ktorého boli zapletené desiatky pretekárov.

Neutralizovaný štart

Medzi nimi však nebol Slovák Peter Sagan, ktorý v dosiaľ najnáročnejšej etape tohtoročnej edície úspešne prišiel do cieľa. Pri stúpaniach sa držal popri šprintéroch a kontroloval si časový limit. Napokon skončil na 141. mieste.

Viac o téme: Tour de France 2023

„Hneď na štarte to tam spadlo… Neviem, či po dvoch alebo troch kilometroch. Bola prehánka a cesta bola mokrá. Neviem, či tam nespadlo možno až 50 ľudí. Neutralizovali štart, vypustili to do konca a odtiaľ som už putoval v grupette až do cieľa. Prišiel som v limite, takže je to v poriadku,“ povedal pre RTVS Sagan, ktorý mal v cieli manko 37:57 min na víťazného Carlosa Rodrígueza.

Súboj Vingegaard – Pogačar

Spomenutý Španiel v službách tímu INEOS Grenadiers v závere etapy unikol dvom najväčším ašpirantom na celkové víťazstvo.

Pred Slovincom Tadejom Pogačarom (UAE Team Emirates) a Dánom Jonas Vingegaardom (Jumbo-Visma) triumfoval s náskokom piatich sekúnd. V celkovej klasifikácii vedie minuloročný šampión Vingegaard o desať sekúnd pred Pogačarom. Rodríguez sa posunul na 3. miesto a na lídra stráca 4:43 min.

„Keď som zaostal na poslednom stúpaní, už som nepočítal s tým, že by som sa mohol vrátiť späť. Viem, že mám dobré zjazdy, tak som to chcel využiť. Cieľom dnešného dňa bolo dostať sa bližšie k pódiu. To sa mi podarilo, a víťazstvo je obrovský bonus,“ povedal 22-ročný pretekár z Andalúzie.

V nedeľu je na Tour de France 2023 na programe horská 15. etapa s dĺžkou 179 kilometrov, ktorá povedie z Les Gets les Portes du Soleil do Saint-Gervais Mont-Blanc. V pondelok si pretekári užijú voľný deň.