Sádovský končí vo funkcii predsedu súdu, dôvodom je aj kauza Kočnerova Threema

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marián Kočner
Podnikateľ Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský končí vo svojej funkcii. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca súdu Pavol Adamčiak. Sádovský v stanovisku uvádza, že svojím odchodom preberá zodpovednosť za zlyhania viacerých súdov v Bratislave. O svojom kroku informoval aj ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd).

Rozsiahle podozrenia

„Ako predseda Krajského súdu v Bratislave som sa rozhodol vyvodiť osobnú zodpovednosť za možné individuálne zlyhania jednotlivých sudcov z obvodu Krajského súdu v Bratislave a po konzultácii s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom, som oznámil, že sa vzdávam funkcie predsedu súdu,“ uviedol Sádovský v stanovisku.

Súdnictvom v súčasnosti otriasajú rozsiahle podozrenia, keď viacero sudcov komunikovalo s Marianom K. cez aplikáciu Threema. Prípady rieši aj polícia a Súdna rada SR.

„Justícia musí dnes presvedčiť o svojej spôsobilosti poskytovať spravodlivosť pre všetkých, dôveryhodne, nezávisle a nestranne. Zlyhania jednotlivcov nemôžu znamenať automatické spochybňovanie justície ako celku, pretože drvivá väčšina sudcov vykonáva svoju funkciu s vysokým nasadením a v rámci zákonných medzí,“ dodal.

Vzťah s advokátom Bžánom

Sádovský sa stal známym, keď boli medializované informácie o jeho vzťahu s advokátom Radomírom Bžánom, ktorý žiadal odmenu v desiatkach miliónoch eur za to, že zastupoval Slovensko pri spore o vodné dielo Gabčíkovo.

Sádovský musel následne vysvetľovať tieto skutočnosti aj Súdnej rade SR. Predseda bratislavského súdu reagoval aj na zásah polície voči niektorým podozrivým sudcom a sudkyniam, pričom ho označil za neadekvátny.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) ešte koncom leta zaistila viacero mobilných telefónov v súvislosti s komunikáciou Mariana K. prostredníctvom aplikácie Threema. Po medializovaní prípadu odišli viacerí sudcovia z talára.

Ľuboš Sádovský predsedal Krajskému súdu v Bratislave od roku 2012, keď ho vymenoval do funkcie vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor GálĽuboš SádovskýRadomír BžánTomáš Borec
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR