S hovoriacou stoličkou k zdravej chrbtici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Ilustračné foto Foto: www.todaysfacilitymanager.com

Nemecký vynálezca Risto Koiva, expert v oblasti počítačovej robotiky a modelovania, vyvinul novú stoličku, ktorá výborne zapadne do každého prostredia, v ktorom sa pracuje po sediačky. Intelli Chair je inteligentná stolička, ktorá sa s vami rada porozpráva. Nie však o svetovej situácii či vašich psychických problémoch, ale o vašom zdraví – konkrétne o vašej chrbtici. Prostredníctvom opierky a podušiek sleduje vašu polohu a ak niečo nie je tak, ako má byť, ihneď vás na to upozorní. Stolička si všimne nevhodnú polohu, do ktorej sa pri hlbokej pracovnej sústredenosti často dostaneme bez toho, aby sme to zaregistrovali. Upozorní nás na to len neskoršia bolesť, ktorá sa ohlási vtedy, keď je už neskoro. Stolička, naopak, vďaka senzorom zaregistruje nesprávnu polohu okamžite a povie vám, že ju treba zmeniť. Stolička vás dokonca pošle i na krátku prechádzku, ak sedíte príliš dlho.

Bez názvu
Foto: www.todaysfacilitymanager.com

Bolesti chrbta spôsobené príliš dlhým sedením v tej istej pozícii alebo v nesprávnej polohe by sa teda vďaka Intelli Chair mohli stať minulosťou. Risto Koiva vyvinul rozprávajúce kreslo po výskume „sonifikácie“ – teda použitia zvuku na tlmočenie informácií, ktorý uskutočnil spolu s kolegami z univerzity Bielefeld na severe Nemecka.

„Štyri senzory citlivé na dotyk sú zabudované v sedadle, ďalšie štyri v opierke stoličky. Zbierajú dáta o polohe sediaceho a posielajú ich do počítača cez bluetooth,“ vysvetlil Risto Koiva jednoduchý princíp, na ktorom zhovorčivá stolička funguje. Ak zistí, že sedíte príliš dlho bez pohnutia, prípadne v pozícii, ktorá vám môže spôsobiť bolesti, stolička vydá zvuk, ktorý vyzve na potrebu zmeny polohy.

Fyzik a počítačový odborník Thomas Hermann vysvetlil, že stolička bola plánovaná hlavne na prácu z domu, ale dá sa využiť kdekoľvek. „Dala by sa použiť aj v školských triedach alebo vo veľkých kanceláriách, kde by optimalizovala pracovný výkon tým, že by upozornila pracovníkov, kedy si majú dať pauzu,“ dodal 40- ročný špecialista z Nemecka.

Vzhľadom na nezdravé návyky väčšiny ľudí je síce otázne, či by neustále pípanie stoličiek zvýšilo pracovný výkon zamestnancov, alebo ich skôr doviedlo do depresívnych stavov, v každom prípade má stolička za cieľ zachrániť váš chrbát, nie nervy. A to robí precízne.

zz

www.reuters.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať