Ruský olympijský výbor neuspel s odvolaním proti pozastaveniu jeho členstva v Medzinárodnom olympijskom výbore

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, olympijské hry
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol odvolanie Ruského olympijského výboru (ROV) proti pozastaveniu jeho členstva v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV).

CAS uviedol, že MOV neporušil princípy rovnosti, zákonnosti, predvídateľnosti a proporcionality. Ruský olympijský výbor sa ešte môže odvolať na švajčiarsky federálny súd.

Športovci do Paríža môžu ísť

MOV v októbri 2023 dočasne suspendoval ROV. Dôvodom bol krok výboru, ktorým uznal regionálne športové organizácie v štyroch anektovaných regiónoch Ukrajiny (Luhaňsk, Doneck, Cherson, Záporožie) a narušil tak územnú celistvosť Ukrajinského olympijského výboru. ROV týmto krokom porušil Olympijskú chartu.

Pozastavenie členstva a následné neúspešné odvolanie nemá žiadny vplyv na účasť ruských športovcov na OH v Paríži.

Už v decembri z rozhodnutia MOV vyplynulo, že ruskí a bieloruskí športovci môžu štartovať pod piatimi kruhmi pod neutrálnou vlajkou.

Tímy na olympiádu nemôžu

Rozhodnutie sa však týka iba niektorých individuálnych športov. Tímy z Ruska a Bieloruska sa hier zúčastniť nemôžu.

„Na olympijských hrách, jednotlivých športoviskách ani na iných oficiálnych akciách nemôže byť použitá ruská či bieloruská vlajka, hymna, národné farby či akýkoľvek iný poznávací znak. Na olympijské hry v Paríži nemôžu dostať pozvánku a ani byť akreditovaní žiadni vládni predstavitelia z Ruska či Bieloruska,“ uviedol v decembri vo svojom vyhlásení MOV.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CAS Športový arbitrážny súdMOV Medzinárodný olympijský výborROV Ruský olympijský výbor