Rusko podľa Zelenského používa hlad obyčajných ľudí ako vojnovú zbraň, vraj chce vyvolať potravinovú krízu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, Rusko, vojna, invázia, Bucha
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prišiel v pondelok 4. apríla 2022 na miesto nedávnej bitky v Buche neďaleko Kyjeva. Foto: SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z toho, že používa hlad civilistov ako vojnovú zbraň. Tvrdí, že ruskí vojaci sa zámerne zameriavajú na základné zásoby potravín pre Ukrajinu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V stredajšom prejave k írskym zákonodarnom Zelenskyj povedal, že ruské sily „ničia veci, ktoré zabezpečujú živobytie“ vrátane skladov potravín, blokujú prístavy, aby Ukrajina nemohla vyvážať potraviny, a „kladú míny do polí“, kde sa pestujú plodiny.

„Hlad je pre nich tiež zbraňou, zbraňou proti nám obyčajným ľuďom,“ povedal a obvinil Rusko zo „zámerného vyvolania potravinovej krízy“ na Ukrajine, ktorá je významným svetovým producentom základných potravín vrátane pšenice a slnečnicového oleja.

Bude to podľa neho mať medzinárodné dôsledky, pretože „bude nedostatok potravín a ceny stúpnu, a to je realita pre milióny ľudí, ktorí sú hladní, a bude pre nich ťažšie uživiť svoje rodiny“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj