Rusko podľa Putina nikdy nevydá svojich občanov, ktorých USA obvinili v súvislosti s voľbami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 4. marca (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin sa vyjadril, že Rusko „nikdy“ nevydá žiadneho z 13 tamojších občanov, ktorých USA obvinili v súvislosti so snahami ovplyvňovať výsledok prezidentských volieb v prospech ich neskoršieho víťaza Donalda Trumpa.

Uviedol to v rozhovore pre NBC News, ktorý odvysielali v nedeľu, a dal tým najavo, že existuje malá pravdepodobnosť, že sa Rusi niekedy postavia pred súd a budú sa zodpovedať z obvinení z prevádzkovania masívnej tajnej kampane na sociálnych médiách, ktorej cieľom bolo zasiahnuť do volieb. „Nikdy. Nikdy. Rusko nevydá nikomu žiadneho zo svojich občanov,“ povedala ruská hlava štátu.

USA s Ruskom nemajú zmluvu o vydaní občanov

Putin sa v rozhovore tiež vyjadril, že k danej situácii nebude mať veľmi čo povedať, zakiaľ Spojené štáty neposkytnú „nejaké materiály, detaily a dáta“.

Rusko je podľa neho „pripravené sa ne pozrieť a porozprávať sa o nich“. Prezident zároveň zdôraznil, že ruská vláda nemala žiadnu úlohu v riadení obvinených Rusov, aby konali proti USA. „Viem, že nezastupujú Rusko ani ruské úrady,“ uviedol a dodal, že netuší čo presne daní ľudia robili.

Spojené štáty s Ruskom nemajú zmluvu o vydaní občanov a nemôžu krajinu presvedčiť, aby im svojich občanov vydala. Vydaniu Rusov do zahraničia bráni aj klauzula v ruskej ústave, ktorá tento krok zakazuje.

Obvinenia voči 13 Rusom a trom spoločnostiam

Úrad špeciálneho vyšetrovateľa ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb Roberta Muellera vzniesol proti 13 Rusom a trom ruským spoločnostiam obvinenia minulý mesiac.

V 37-stranovej obžalobe uvádza, že daní ruskí pracovníci pracujúci pre Internetovú výskumnú agentúru používali falošné identity na sociálnych sieťach, vystupovali na internete ako Američania a ich hlavným zámerom bolo „podnecovať konflikty v rámci politického systému Spojených štátov“.

Ruské korenie týchto aktivít sa údajne snažili zakryť kúpou priestoru na amerických serveroch a používaním amerických poskytovateľov e-mailových služieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin