Rusko obvinilo Jaceňuka, že bol členom komanda v Čečensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Arsenij jaceňuk
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk poznamenal, že nemôžu veriť nikomu, obzvlášť nie Rusom. Foto: SITA/AP

MOSKVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SK Rossiji) chce vypočuť ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka, pretože má podozrenie, že v 90. rokoch bojoval v Čečensku proti ruským ozbrojeným silám. Jaceňukova hovorkyňa podozrenia vznesené proti premiérovi rozhodne odmietla.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Podľa vyšetrovacieho spisu Jaceňuk dostal za likvidáciu ruských vojakov vysoké vyznamenania vtedajšej Čečenskej republiky Ičkerija. Bol to neuznaný štátny útvar, ktorý existoval po rozpade Sovietskeho zväzu na území bývalej Čečensko-Ingušskej ASSR. Ičkeriju zničila ruská armáda na jar roku 2000 v druhej čečenskej vojne.

Podľa Rusov mučil a popravoval

Ako člen trestného komanda Argo a neskôr oddielu Viking, ktorému velil Oleksandr Muzyčko, sa Jaceňuk údajne v januári 1995 dopustil mučenia a popráv zajatých ruských vojakov. Zúčastnil sa aj na najmenej dvoch bojových operáciách – 31. decembra 1994 na námestí Minutka v Groznom a vo februári v okolí mestskej nemocnice v čečenskej metropole.

Ruský Vyšetrovací výbor, podliehajúci priamo prezidentovi Ruskej federácie, tvrdí, že Jaceňuk bol aktívnym členom organizácie Ukrajinské národné zhromaždenie-Ukrajinská národná samoobrana (UNA-UNSO) a za likvidáciu ruských vojakov dostal najvyššie vyznamenanie separatistickej Čečenskej republiky, zriadené na rozkaz jej vtedajšieho prezidenta Džochara Dudajeva.

Podpredseda ruskej vlády Dmitrij Rogozin v stredu na svojej stránke na Facebooku na margo Jaceňukovej kauzy napísal, že „banderovci sú nanič vojaci, ale pri popravách a mučení zajatcov boli vždy prví“.

Ukrajina obvinenia odmietla

Alexandr Bastrykin, ktorý vedie Vyšetrovací výbor, uviedol, že v trestnom pluku boli spolu s Jaceňukom aj mnohí ľudia známi zo súčasného politického života, napríklad líder Pravého sektora Dmytro Jaroš, Oleh a Andrij Ťahnybokovci, Dmytro Korčinskyj, Ihor Mazur či Volodymyr Mamalyga.

Bastrykin dodal, že nemenovaní bývalí spolubojovníci charakterizovali Jaceňuka ako „šikovného a vzdelaného, ale súčasne aj prefíkaného a slizkého, ktorý sa odmlada snažil získať moc a slávu“. Podľa Bastrykina sa Jaceňuk na Ukrajinu vrátil začiatkom roku 1995 cez Gruzínsko spolu so skupinou novinárov. V nasledujúcich rokoch ho vídali okrem iného aj na zjazdoch UNA-UNSO.

Jaceňukova hovorkyňa podľa agentúry Ukrinform rozhodne odmietla tvrdenia ruskej strany. Hovorkyňa Oľha Lappová na svojej stránke na Facebooku napísala: „Odporúčame ruskému režimu zabezpečiť Bastrykinovi psychiatrické vyšetrenie… Je to práve ten Bastrykin, ktorý spolu s ďalšími psychopatmi cynicky odsúdili Nadiju Savčenkovú, Olega Sencova a ďalších ukrajinských vlastencov. Goebbels a nacistická propagandistická mašinéria môžu Putinovmu tímu postojačky tlieskať“.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Arsenij JaceňukDmitrij Rogozin