Rusko minulo na pondelňajšie bombardovanie 400 až 700 miliónov dolárov, najdrahšia je raketa X-101 (foto)

Vojna, Ukrajina, Kyjev, ostreľovanie
Trosky a zničené autá po ruských explóziách v centre Kyjeva. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 11.. októbra 9:57

Masové ostreľovanie celého ukrajinského územia v priebehu pondelka stálo ruských okupantov asi 400 až 700 miliónov dolárov. Informovala o tom ukrajinská verzia magazínu Forbes.

Rusko odpálilo najmenej 84 striel s plochou dráhou letu a nasadilo minimálne 24 bezpilotných lietadiel. Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť viac ako polovicu z nich – 43 rakiet a 13 dronov.

Jeden Kalibr stojí zhruba 6,5 milióna

Široký rozsah ruských nákladov je spôsobený skutočnosťou, že presný počet rakiet každého typu nebolo možné bezprostredne určiť.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Odhad 400 až 700 miliónov dolárov naznačuje, že Rusi väčšinou použili drahé a vysoko presné strely X-101 a strely s taktickým dosahom (S-300, Tornado-S), pričom tie zvyšné a lacnejšie, ktoré použili, mali akurát preťažiť ukrajinskú protivzdušnú obranu.

Náklady na najdrahšiu raketu X-101 sú približne 13 miliónov dolárov. Jedna raketa Kalibr stojí zhruba 6,5 milióna a náklady na jeden Iskander sú zhruba tri milióny dolárov.

19 mŕtvych a desiatky zranených

Pondelkové ruské bombardovanie ukrajinských miest si vyžiadalo najmenej 19 mŕtvych a 105 zranených. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na predbežné dáta ukrajinskej štátnej záchrannej služby.

Viaceré explózie otriasli v pondelok Kyjivom a ďalšími ukrajinskými mestami, pričom tiež hlásili výpadky prúdu. Útoky zasiahli kritickú a civilnú infraštruktúru v dvanástich regiónoch a hlavnom meste, kde podľa záchranárov vypuklo aj viac ako 30 požiarov.

Ešte aj v utorok skoro ráno boli podľa záchranných zložiek bez prúdu niektoré časti v regiónoch miest Kyjev, Ľvov, Sumy, Ternopiľ alebo Chmeľnyckyj. Na hasení požiarov a záchranných prácach sa podieľalo viac ako tisíc ľudí.

Medzinárodní lídri ruské útoky ostro odsúdili a americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené štáty poskytnú Ukrajine pokročilé systémy protivzdušnej obrany. Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu tiež oznámil, že spustia vyšetrovanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom