Ruská polícia prehľadávala byt aj kancelárie uväzneného opozičného lídra Navaľného

Alexej Navaľnyj
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Foto: SITA/AP

Ruská polícia v stredu prehľadala moskovský byt uväzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného, dom, kde žije jeho manželka, aj kancelárie jeho protikorupčnej organizácie. Na sociálnych médiách o tom informovali jeho spolupracovníci.

Zatiaľ nie je známe, či niekoho polícia aj zatkla. Šéf spomínanej protikorupčnej organizácie Leonid Volkov uviedol, že prehliadky vykonali pre údajné epidemické a hygienické priestupky.

Prehliadky v čase napätia

Polícia tiež prehľadala byt Navaľného hovorkyne, ktorú tiež minulý týždeň zatkli a poslali do väzby, a aj vyšetrovateľa z Navaľného skupiny, uviedla organizácia.

Prehliadky sa stali v čase zvýšeného napätia pre Navaľného väzbu. Hlasného kritika Kremľa zatkli 17. januára, keď sa vrátil do Ruska z Nemecka, kde sa od leta zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou typu novičok. On otravu pripisuje Kremľu, vláda to popiera.

Demonštrácie za prepustenie

Za prepustenie Navaľného cez víkend demonštrovali po celej krajine tisíce ľudí a zhruba 4 000 polícia údajne aj zadržala. Jeho podporovatelia pritom vyzývajú na ďalšie protesty.

Navaľného zatknutie a tvrdé policajné konanie na protestoch si vyslúžili rozsiahlu kritiku zo Západu a rovnako aj výzvy na jeho prepustenie.

Ruské ministerstvo zahraničia v stredu vo vyhlásení uviedlo, že stanovisko ministrov zahraničia krajín skupiny G7 odsudzujúce jeho zatknutie predstavuje „hrubé zasahovanie“ do vnútorných záležitostí Ruska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjLeonid Volkov