Ruská mafia sa v Nemecku čoraz viac udomácňuje, varuje BKA

Zbraň
Foto: ilustračné, Thinkstock

Berlín 10. júla (WebNoviny.sk) – Spolkový kriminálny úrad (BKA) varuje pred expanziou ruskej mafie v Nemecku a potenciálnymi škodami, ktoré môže spôsobiť.

„Rusko-euroázijský organizovaný zločin vnímame ako veľmi dynamický. Rozširuje sa aj na západ (Nemecka),“ povedal riaditeľ BKA Holger Münch v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag.

Členovia tejto mafie sú aktívni aj v oblastiach, kde by organizovanú kriminalitu nikto nepredpokladal. Ako príklad uviedol hromadné vlámania a krádeže v obchodoch. S tým je spojený „obrovský potenciál škôd“, ktoré môžu dosiahnuť miliardy eur.

Jednou z najnebezpečnejších skupín v oblasti organizovaného zločinu sú podľa Müncha takzvaní „zlodeji zo zákona“, ktorí majú korene v Stalinových trestných a pracovných táboroch. V súčasnosti ide o profesionálnych zločincov, starších a skúsených, ktorí si svoje postavenie vydobyli svojou kriminálnou kariérou. Takýto človek nikdy nespolupracuje s políciou, ostatní ho rešpektujú a svoju funkciu vykonáva až do svojej smrti.

BKA v minulosti spájala so „zlodejmi zo zákona“ v Nemecku 20.000-40.000 ľudí. V súčasnej dobe ide o „päťmiestne číslo“, počty je však možné len odhadovať.

Ruská mafia prenikla aj v Nemecko – tak ako predtým v bývalom Sovietskom zväze – aj do väzníc. „Osem až desať percent väzňov v nemeckých väzniciach hovoria po rusky alebo z Ruska pochádzajú, je to asi 5000 ľudí,“ povedal Münch. Nie všetky sú „zlodeji zo zákona“, ale tento počet naznačuje veľký „náborový potenciál“ v Nemecku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom