Rusi bombardovali 15 lokalít v Doneckej oblasti, strely zasiahli aj Kyjev a Dvornikov má obsadiť Sjevjerodoneck

Kyjev, Ukrajina, Rusko, vojna
Foto: SITA/AP
  • aktualizované 5. júna 18:23

Na Kyjev v nedeľu ráno smerovalo päť ruských striel s plochou dráhou letu. Uviedol to generálny štáb ukrajinskej armády, podľa ktorého strely X-22 vypálili z Kaspického mora. Jednu raketu zničila ukrajinská protivzdušná obrana a ostatné zasiahli „infraštruktúru na severe ukrajinského hlavného mesta“, uviedla armáda.

Rakety zasiahli aj civilný objekt

Poradca ukrajinského ministra vnútra Vadym Denysenko predtým povedal rakety zasiahli jeden vojenský a jeden civilný objekt. Informuje o tom portál cnn.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Niektoré zo striel dopadli na závod na opravu železničných vozňov, pričom bol zranený jeden železničiar, uviedol generálny riaditeľ ukrajinskej štátnej železničnej spoločnosti Ukrzaliznycja Oleksandr Kamyšin. Poprel pritom ruské správy, že v závode bola vojenská technika, a pozval žurnalistov, aby závod navštívili a situáciu si overili.

„Oficiálne vyhlasujem, že na území závodu nie je vojenské vybavenie. Závod opravuje nákladné vozne, vrátane tých, ktoré sa používajú na export obilia,“ konštatoval Kamyšin. „Skutočným cieľom je ekonomika Ukrajiny a civilné obyvateľstvo,“ uviedol. „Chcú blokovať našu možnosť exportovať ukrajinské produkty na Západ,“ dodal.

Ukrajinské protiútoky

Britské ministerstvo obrany v aktualizácii spravodajských informácií o vojenskej situácii na Ukrajine v nedeľu uviedlo, že ukrajinské protiútoky v uplynulých 24 hodinách v Sjevjerodonecku pravdepodobne „otupujú“ ruský postup.

„Ukrajinské sily podnikli protiútoky v Sjevjerodonecku na východe Ukrajiny a pravdepodobne otupili operačný postup ruských síl dosiahnutý koncentráciou bojových jednotiek a palebnej sily,“ uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál cnn.com.

Podľa ministerstva obrany Veľkej Británie súčasťou ruských jednotiek sú zmobilizovaní záložníci síl ruských separatistov zo samozvanej Luhanskej ľudovej republiky. „Títo vojaci sú nedostatočne vybavení a vycvičení a v porovnaní s jednotkami pravidelnej ruskej armády majú nedostatok ťažkej techniky,“ uviedol rezort.

„Využívanie pomocných pechotných síl na čistiace operácie v mestách je taktikou, ktorú Rusi v minulosti použili v Sýrii, kde nasadzovali jednotky sýrskej armády na útoky v mestských oblastiach,“ konštatovalo britské ministerstvo obrany. „Tento prístup pravdepodobne naznačuje snahu o obmedzenie strát pravidelnej ruskej armády,“ dodalo ministerstvo.

Dvornikov musí obsadiť Sjevjerodoneck

Ruský generál Aleksander Dvornikov „dostal za úlohu do 10. júna buď úplne obsadiť Sjevjerodoneck alebo úplne odrezať cestu Lysyčansk-Bachmut a dostať ju pod kontrolu“.

Povedal to šéf ukrajinskej regionálnej vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhyj Hajdaj. „Preto obrovský počet síl, všetko čo mali, všetky rezervy, všetko používajú na splnenie týchto dvoch úloh,“ konštatoval Hajdaj. Dodal, že v meste Lysyčansk ruské bombardovanie v nedeľu úplne zničilo stredisko humanitárnej pomoci. Informuje o tom portál cnn.com.

Za uplynulých 24 hodín ruská armáda bombardovala 15 lokalít v Doneckej oblasti, pričom zomrelo osem civilistov a jedenásti boli zranení. Uviedla to v nedeľu regionálna vojensko-civilná správa. Rusko v Doneckej oblasti podniklo aj dva vzdušné údery, vrátane nočného útoku na mesto Kramatorsk, ktorý vážne poškodil dva podniky v meste, ale jeho výsledkom nie sú obete.

V Mariupole hrozí epidémia

Nedostatok pitnej vody v okupovanom ukrajinskom meste Mariupoľ je podľa poradcu mariupoľského starostu kritický.

Petro Andrušenko uviedol, že obyvatelia mesta sa musia registrovať, aby dostávali pitnú vodu, pričom ju môžu dostať len raz za dva dni. Poškodenie Mariupoľa počas viac ako dvoch mesiacov bombardovania bolo také vážne, že väčšinu základných služieb, ako sú dodávky elektriny, plynu a vody, musia Ruskom podporované miestne úrady ešte len obnoviť.

Andrušenko, ktorý nie je v Mariupoli, zopakoval varovania pred epidémiou pre veľké množstvo odpadkov a množstvo tiel pochovaných po celom meste v plytkých hroboch. Informuje o tom portál cnn.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Serhyj HajdajVitalij Kličko