Rusi vyslali na obežnú dráhu iránsky satelit, podľa kritikov tak budú sledovať Ukrajinu aj ďalšie štáty (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruská raketa, Sojuz, Bajkonur
Ruská raketa v utorok z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane vyniesla na orbitu iránsky satelit. Foto: SITA/AP

Ruská raketa v utorok úspešne vyniesla na orbitu iránsky satelit. Raketa Sojuz vyletela z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane o 8:52 moskovského času a o zhruba deväť minút dostala satelit Chajjám, ktorý nesie meno po perzskom vedcovi Omarovi Chajjámovi, na obežnú dráhu.

Irán uviedol, že satelit, ktorý má fotoaparát s vysokým rozlíšením, bude použitý na monitorovanie životného prostredia a zostane pod jeho plnou kontrolou.

Satelit bude poskytovať zábery

Iránska štátna televízia informovala, že pri vyslaní rakety z Bajkonuru bol prítomný minister telekomunikácií. Iránska vesmírna agentúra, ktorú televízia citovala, uviedla, že satelit poskytne zábery s rozlíšením jeden meter na pixel.

Západné civilné satelity často poskytujú rozlíšenie zhruba pol metra na pixel a americké špionážne satelity údajne majú ešte väčšie rozlíšenie.

Obvinenia z monitorovania Ukrajiny

Teherán tvrdí, že len Irán bude mať prístup k informáciám, ktoré bude družica zbierať, pričom ich využije len na civilné účely. Objavili sa však obvinenia, že by ho Rusko mohlo použiť na sledovanie Ukrajiny počas jeho invázie.

Ak bude satelit fungovať úspešne, Iránu tiež poskytne možnosť monitorovať svojho úhlavného nepriateľa Izrael a ďalšie krajiny na Blízkom východe, upozorňuje agentúra AP.

Irán má civilný aj vojenský vesmírny program, o ktorom sa USA obávajú, že by ho Teherán mohol využiť pre svoj program balistických striel. Irán však mal v uplynulých rokoch sériu incidentov a neúspešných vyslaní satelitov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať