Rusi vraj na Azovstaľ útočili chemickými zbraňami, vyhlásili aj žltú úroveň teroristickej hrozby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Mariupoľ
Ukrajinské záchranné zložky pred zničenou nemocnicou v Mariupole (9. apríl 2022). Foto: SITA/AP.

Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko plánuje zaútočiť na oceliareň Azovstaľ v Mariupole. Kontrola závodu je ústredným bodom v bitke o kontrolu nad Mariupoľom.

Kľúčová operačná základňa

Metalurgický kombinát je jednou z kľúčových operačných základní, ktoré zostali pre niekoľko tisíc ukrajinských bojovníkov zostávajúcich v obkľúčenom meste.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Kolujú informácie, že na zariadenie už útočili aj chemickými zbraňami. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý pripomína, že dané informácie sa nepodarilo nezávisle overiť.

Útoky na civilnú infraštruktúru

Vo svojej novej správe ukrajinské ozbrojené sily tiež uviedli, že Rusi pokračujú v útokoch na civilnú infraštruktúru v Charkivskej a Zaporižžskej oblasti.

Aktívny je aj ruský letecký prieskum. Ruské sily tiež vyhlásili takzvanú žltú úroveň teroristickej hrozby v regiónoch hraničiacich s Ukrajinou a na anektovanom polostrove Krym, čo pravdepodobne znamená organizáciu pohybu vojenského zariadenia a vojakov na Ukrajine.

Moskva tiež údajne vyslala na Ukrajinu ako posilu 400 príslušníkov ozbrojených síl s bojovými skúsenosťami. Ukrajinské sily tiež uviedli, že zostrelili ruské lietadlo Su-25 a zničili dve vozidlá a tri delostrelecké systémy v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať