RTVS spúšťa celodenné spravodajstvo, uvedomuje si silnú vlnu dezinformácií

RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Foto: ilustračné, SITA/Tomas Halasz.

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) spúšťa od pondelka 28. februára od 6:00 na televíznom okruhu Trojka nepretržité 24-hodinové spravodajsko-publicistické vysielanie. Hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová v tlačovej správe objasnila, že RTVS operatívne mení vysielaciu štruktúru v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie na Slovensku.

Vysielanie :24 bude naživo prinášať zásadné vyhlásenia predstaviteľov štátu k aktuálnej politickej a bezpečnostnej situácii a tiež v polhodinových blokoch informovať o tom, čo sa v súčasnosti deje najmä na Ukrajine, ale aj na Slovensku.

Miera zodpovednosti voči verejnosti

Okruh ponúkne aj diskusie odborníkov z radov politológov, sociológov, vedcov a politikov. Do vysielania plánuje RTVS zaradiť aj publicistické formáty ako sú Reportéri, Občan za dverami, Kultúra.sk, Svet v obrazoch či Slovensko v obrazoch. Súčasťou spravodajských blokov majú byť Správy a komentáre, Počasie, športové spravodajstvo Góly-body-sekundy či Zelená vlna. Súčasťou televízneho spravodajského vysielania budú aj relácie Z prvej ruky, K veci a Sobotné dialógy, ktoré sa tvoria a vysielajú v Slovenskom rozhlase.

RTVS podľa jej generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka v kontexte súčasnej mimoriadnej situácie citlivejšie vníma svoju celospoločenskú úlohu a mieru zodpovednosti voči verejnosti. „Vojna za východnými hranicami Slovenska sa dotýka nás všetkých. Vnímame silnú polarizáciu spoločnosti v časoch, kedy je mimoriadne dôležitá jednota, porozumenie a súcit a uvedomujeme si aj silnú vlnu dezinformácií, ktoré významne prispievajú k tomuto stavu. Práve teraz je úloha RTVS informovať a upokojovať situáciu o to dôležitejšia, a preto sme pristúpili k operatívnemu spusteniu nepretržitého spravodajsko-publicistického vysielania :24,“ objasnil s tým, že chcú vytvoriť pevný a spoľahlivý informačný zdroj pre verejnosť, ktorý bude dostupný pre všetkých 24 hodín denne a sedem dní v týždni.

Počas vojny sa nemôžu hrať na krásu

Dočasne poverený riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky Attila Lovász doplnil, že dané vysielanie im dáva priestor ísť do hĺbky pri dôležitých celospoločenských témach v rámci rôznych spravodajských a publicistických formátov.

Predseda Rady RTVS Igor Gallo vníma spustenie nepretržitého spravodajského vysielania ako logické a správne manažérske rozhodnutie, keďže súčasné nastavenie programových služieb neumožňuje verejnoprávnemu vysielateľovi poskytnúť v reálnom čase dostatočný vysielací priestor k téme vojny na Ukrajine. „Samozrejme, že takéto rozhodnutie so sebou prináša mnohé riziká, ale počas vojny u nášho suseda sa nemôžeme hrať na krásu. Predpokladám, že táto situácia urýchli vznik spravodajskej programovej služby, ktorú nedávno avizoval generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník,“ skonštatoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea PivarčiováAttila LovászIgor GalloJaroslav Rezník
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska