Preľudnené domácnosti aj materiálna deprivácia, rozdiely v životných podmienkach Rómov a majority pretrvávajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rómovia
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Rozdiely v životných podmienkach obyvateľov rómskej komunity a majority pretrvávajú. Vyplýva to zo štatistického zisťovania Silc_Mrc 2020 v spolupráci so Štatistickým úradom SR (ŠÚ SR).

Tisíc domácností v 70 obciach

Informoval o tom Michal Šľachta z kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v tlačovej správe.

„Vzorka EU SILC_MRK, do ktorej bolo zaradených vyše 1 000 domácností v 70 obciach, je reprezentatívna pre približne 288-tisíc Rómov žijúcich v osídleniach, resp. v obciach s majoritným zastúpením Rómov. Tento rok bola v spolupráci s Agentúrou Európskej Únie pre základné práva táto vzorka navýšená o ďalších 250 domácností, ktoré sú reprezentatívne pre takmer 72-tisíc Rómov žijúcich integrovane,“ uviedol riaditeľ Odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR Róbert Vlačuha.

Zhoršenie situácie počas pandémie

Podľa zistení je 87 percent domácností rómskych komunít ohrozených chudobou a 52 percent čelí závažnej materiálnej deprivácii.

Podľa dát EU Silc_Mrk 2020 58 percent domácností z rómskych komunít žije v nevyhovujúcom bývaní a 88 percent obyvateľov rómskej komunity žije v preľudnených domácnostiach. Zhruba 20 percent domácností rómskej komunity uviedlo zhoršenie finančnej situácie počas pandémie koronavírusu.

Ďalších osem percent domácností indikovalo zhoršenie finančnej situácie bez súvislosti s pandémiou. Najčastejším dôvodom bol znížený dopyt po pomocných prácach (30 percent), strata pracovného miesta (27 percent) či skrátenie pracovného času (18 percent).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Michal ŠľachtaRóbert Vlačuha
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SRÚrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity