Rómovia sú rozhorčení Kotlebovými hliadkami vo vlakoch

Marian Kotleba
Marian Kotleba. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Strana Rómskej únie na Slovensku (SRÚS) je rozhorčená aktivitami predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariána Kotlebu. „Nesúhlasíme s takouto formou domobrany,“ povedal v stredu novinárom predseda SRÚS František Tanko v súvislosti s nasadením hliadok ĽSNS do niektorých vlakov, kde by mali dohliadať na bezpečnosť cestujúcich.

Rómovia majú pre policajného prezidenta 23 návrhov

Tanko preto verejne vyzval prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, aby sa stretol s predstaviteľmi Rómov, ktorí mu chcú predložiť 23 návrhov opatrení na zlepšenie bezpečnosti tejto menšiny na Slovensku.

„Chceme sa ho spýtať, aké opatrenia chce prijať, aby Kotlebovci nezačali mlátiť Rómov v osadách,“ vyhlásil Tanko s tým, že Rómovia majú pripravené riešenia a chcú na nich spolupracovať s políciou.

Ako povedal, Strana Rómskej únie na Slovensku očakávala, že nový splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz zareaguje na Kotlebove aktivity, no nestalo sa tak. „Dúfali sme, že vydá aspoň nejakú tlačovú správu, no vidím, že pána Ravasza musíme suplovať my,“ konštatoval.

Kde bol pán Kotleba, keď si zbili rómsku študentku, pýta sa Tanko

Slovenská vláda by sa podľa Tanka mala dôkladne zamyslieť nad tým, čo „Kotleba a ĽSNS chystajú“ a následne prijať protiopatrenia, aby nevznikol vážny problém medzi väčšinovým a menšinovým rómskym obyvateľstvom.

Zdôraznil, že strana Mariána Kotlebu nemôže suplovať štátnu políciu a brať spravodlivosť do vlastných rúk a hliadky ĽSNS vo vlakoch by mali byť zrušené. „Je to iba čistá provokácia, ktorá povedie len k násilnostiam voči Rómom. Kde bol pán Kotleba, keď v Detve zbili rómsku študentku a kde bol, keď v Nitre holohlaví chlapci dokopali nevinných ľudí?“ spýtal sa predseda SRÚS.

František Tanko dnes opäť pripomenul podľa neho dlho neriešený problém rómskej menšiny na Slovensku. „Na Slovensko dotieklo niekoľko miliónov eur na riešenie rómskej problematiky, no finálny výsledok je nulový,“ zdôraznil a dodal, že trestná činnosť Rómov je neustále na vzostupe, rastie nezamestnanosť, vzdelávanie je nedostatočné, rastie aj diskriminácia a nenávisť voči Rómom.

„Je tu priestor tento problém skutočne riešiť, ale musí tu byť aj vôľa politikov,“ vyhlásil Tanko s tým, že predstavitelia Rómov plánujú v Bratislave uskutočniť viacero protestných akcií počas predsedníctva Slovenska v EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel RavaszFrantišek TankoMarian Kotleba
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko