Rokovania o zbúraní bratislavského Istropolisu zamrzli na mŕtvom bode, dôvodom majú byť starostove požiadavky

Istropolis, Bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

Spoločnosť Immocap, ktorá chce na Trnavskom mýte v Bratislave postaviť projekt Nový Istropolis tvrdí, že niekoľkotýždňové rokovania so starostom Nového Mesta Rudolfom Kusým zamrzli na mŕtvom bode.

„Dôvodom sú požiadavky starostu Kusého, ktoré podľa Immocapu prekračujú zaužívanú prax a neprimeraným spôsobom presahujú aj kompetencie samotného starostu,“ uviedol investor vo svojom stanovisku.

Kusý žiada od developera písomnú záruku pod hrozbou sankcie, že po zbúraní súčasnej budovy Istropolisu postaví na jej mieste nové kultúrno-spoločenské centrum.

Zámer chcú dodržať

Stavebník verejne deklaroval, že kultúrno-kongresové centrum postaví v projekte Nový Istropolis ako prvé.

„Aj po tom, ako sme súhlasili s mnohými podmienkami nad rámec zvyklostí a nad rámec našich povinností, pán starosta trvá na závratných sankciách voči našej spoločnosti. Opakovane sa nám nedarí vysvetliť mestskej časti, že výstavba kultúrno-kongresového centra na Trnavskom mýte je našou prioritou a svoj zámer dodržíme, ako sme to viackrát verejne deklarovali,“ uviedol generálny riaditeľ Immocap Martin Šramko.

Zároveň dodal, že starosta z pohľadu developera presahuje svoje kompetencie a brzdí projekt, ktorý je prínosom nielen pre mestskú časť, ale aj pre celú Bratislavu.

Nové Mesto nemá zákonné páky

Starosta ešte koncom augusta vyhlásil, že so zbúraním súčasnej budovy Domu odborov Istropolis bude súhlasiť len po splnení požiadaviek Nového Mesta. Zároveň si je vedomý toho, že z pozície stavebného úradu nemá mestská časť zákonné páky dávať developerovi takéto požiadavky.

„Som znechutený z prístupu investora. Ak tvrdí, že má záujem, aby na Trnavskom mýte vyrástol Nový Istropolis, nemal by mať problém sa k tomu zaviazať,“ uviedol Kusý tento týždeň na sociálnej sieti.

Ako dodal, na základe viacerých skúseností s developermi v Bratislave mu nestačí slovo alebo nevymožiteľné sľuby. „Trvám na tom, aby súčasťou záväzku bola aj pokuta v prípade, že investor kultúrno-spoločenské centrum Nový Istropolis nepostaví,“ uzavrel starosta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin ŠramkoRudolf Kusý
Firmy a inštitúcie Immocap