Riziko ochorení obličiek sa zvyšuje s vekom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lekár
Foto: www.google.plus.com

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Cieľom tohtoročného Svetového dňa obličiek je upriamiť pozornosť na ochorenia, ktorých riziko sa zvyšuje s vekom, a tiež vyzvať ľudí, aby začínali každý deň pohárom vody. Svetový deň obličiek pripadá tento rok na 13. marca, pričom jeho mottom je: Obličky starnú spolu s nami.

So zvyšujúcim vekom rastie najmä riziko chronického ochorenia obličiek, ktoré sa dlho nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi, no ak sa nelieči, môže viesť až k úplnému zlyhaniu obličiek.

Táto choroba postihuje približne desať percent obyvateľstva a niektorý z jej stupňov má až polovica ľudí nad 75 rokov. Vo veku 65 až 74 rokov postihuje 20 percent mužov a 25 percent žien. Najvyššie riziko majú ľudia s vysokým tlakom krvi a cukrovkou.

Tieto dve choroby môžu výrazne znížiť životnosť obličiek a sú príčinou až dvoch tretín prípadov chronického ochorenia obličiek. Medzi najčastejšie sprievodné komplikácie tohto ochorenia patria srdcovocievne choroby, anémia, obličková choroba kostí, sklon k infekciám a vysoká hladina cholesterolu, draslíka a kyseliny močovej.

Odborníci zo Slovenskej nefrologickej spoločnosti, ktorá je odborným garantom aktivít v rámci Svetového dňa obličiek na Slovensku, v tohtoročnej kampani vyzývajú ľudí, aby svoj deň odštartovali pohárom vody. Pre správne fungovanie obličiek je totiž nevyhnutný práve dostatočný pitný režim. Pri nedostatku tekutín sa obličky snažia udržať čo najviac vody v organizme, no tým zároveň zadržiavajú toxické látky, ktoré by sa inak z tela vylúčili. Nedostatok vody taktiež zhusťuje krv, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie orgánov.

Informácie agentúre SITA poskytla Erika Zimanová z agentúry Accelerate.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia