Rieky v Srbsku klesajú, hlásia stovky nezvestných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne na Balkáne, Srbsko aj Bosna vyhlásili štátny smútok
Povodne na Balkáne si vyžiadali desiatky mŕtvych. Srbsko aj Bosna vyhlásili za obete štátny smútok. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 22. mája (WEBNOVINY) – Počet obetí katastrofálnych povodní v Srbsku dosiahol 29, ďalších 583 ľudí je však stále nezvestných. Ako uvádza server Balkan Insight, počet nezvestných sa neustále mení.

Polícia dostáva hlásenia o nových nezvestných, ďalší sa zas nájdu. V snahe vyhnúť sa chaosu zriadili internetovú stránku, na ktorej môžu občania a úrady registrovať nezvestné a nájdené osoby. Celkovo bolo evakuovaných 30 000 ľudí, z toho väčšina z najviac postihnutého mesta Obrenovac pri Belehrade.

Obrazom: Povodne na Balkáne, Srbsko aj Bosna vyhlásili štátny smútok

Hladina riek Dunaj a Sáva postupne klesá a úrady začali počítať vzniknuté škody. Premiér Aleksandar Vučič vo štvrtok povedal, že vláda čoskoro vypracuje plán na obnovu krajiny.

Vláda obnoví energetický systém, cesty a zničený majetok. Celkové škody premiér odhadol na stovky miliónov eur. Najviac podľa Vučiča utrpel sektor energetiky, kde škody presiahnu 200 miliónov eur.

Dodal, že odstavenie tepelnej elektrárne Kolubara stojí krajinu až milión eur denne. Problémom je nemožnosť dostať uhlie do elektrárne pre zničenú infraštruktúru. V najbližších dňoch by chceli elektráreň spustiť na 25 percent.

Cestná infraštruktúra utrpela podľa Vučiča viac než železničná, viaceré vlakové spojenia však zostanú nejaký čas odstavené. Premiér zdôraznil, že prioritou je oprava ciest a začne sa do desiatich dní. Do troch mesiacov by podľa neho mala byť opravená väčšina zničených obytných domov.

Srbsku a Bosne hrozia po povodniach epidémie

Srbsku a Bosne po najhorších záplavách v ich novodobej histórii teraz hrozí aj šírenie infekčných chorôb. Srbské ministerstvo poľnohospodárstva preto už požiadalo o dodávky dezinfekčných prostriedkov v snahe znížiť toto riziko.

V zaplavených oblastiach sa vo štvrtok teploty šplhali až k hranici 30 stupňov Celzia a vzduchom sa podľa svedkov šíri zápach z uhynutej zveri. „Museli sme používať masky. Čím viac voda ustupuje, tým je to horšie,“ cituje agentúra Reuters jedného z chemikov, ktorí sa podieľajú na dezinfekcii v postihnutých častiach Srbska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleksandar Vučič