Richter odmietol vykrývať dvojpilierové penzie z rezervy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter odmieta návrh opozície, aby sa prípadné nižšie dvojpilierové dôchodky vykrývali z rezervného fondu solidarity, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Ako upozornil v záverečnom slove k otvoreniu druhého piliera, pri takomto riešení by sa ostatní poistenci skladali na nevýhodné, nezodpovedné investovanie.

Prvý pilier je a bude garantovaný štátom, ubezpečuje Richter

„Pristúpili by sme k podpore morálneho hazardu,“ povedal minister. Upozornil tiež na to, že prvý, priebežný pilier, je a bude garantovaný štátom. „Tým nechcem povedať, že sa nebude meniť,“ pripustil šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

S návrhom, aby sa nižšie dôchodky z druhého piliera dorovnávali z rezervného fondu solidarity, prišiel v rozprave poslanec Július Brocka (KDH). Takýto návrh pritom v utorok schválilo Prezídium SDKÚ-DS.

Vyprázdnením druhého piliera hrozí podľa Freša vyšší dôchodkový vek

„Navrhujeme využitie rezervného fondu solidarity, z ktorého v prípade potreby budú navýšené dôchodky ľudí z dvojpilierového systému tak, aby nikto nemal nižší dôchodok nezávisle od toho, v ktorom pilieri je,“ povedal po rokovaní prezídia predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Ako uviedol Frešo na stredajšej tlačovej besede, ak by z druhého piliera odišli všetci sporitelia, musel by sa v budúcnosti vek odchodu do dôchodku zvýšiť na 70 až 75 rokov. SDKÚ-DS preto podľa neho navrhuje druhý pilier neotvárať. Namiesto toho ponúka ako riešenie to, aby sa nižšie dvojpilierové penzie dorovnávali z rezervného fondu solidarity.

Podľa Freša ľudia, ktorí sú len v prvom pilieri, dostávajú dotáciu z rezervného fondu Sociálnej poisťovne a rovnakú dotáciu by mali podľa neho dostať aj tí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom pilieri. „Je to zásadný návrh, ktorý urobí otvorenie druhého piliera úplne zbytočným,“ dodal predseda SDKÚ-DS. Druhý pilier sa podľa novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení má otvoriť od 15. marca do 15. júna tohto roka.

Poslanci by mali v prvom čítaní pokračovať v diskusii o návrhu nového zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia, ktorá sa začala v utorok. Návrh má do oblasti odpadového hospodárstva zaviesť viacero zmien. Podľa ministerstva je účelom nového zákona priblížiť Slovensko k smerniciam a štandardom Európskej únie. Zákon začiatkom decembra v rámci tzv. vnútrokomunitárneho pripomienkového konania odobrila aj Európska komisia.

Výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu

Návrh zákona zavádza napríklad tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, ale aj papiera, plastov alebo skla.

O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov. Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich podľa ministra malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu. Momentálne totiž až 74 percent komunálneho odpadu na Slovensku končí na skládkach.

Parlament bude v stredu od 14:00 diskutovať aj o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Poslanci Národnej rady SR, ktorí majú aj inú verejnú funkciu, by podľa nej mali dostávať v plnej výške iba plat poslanca. Za výkon každej ďalšej funkcie by mali mať plat najviac v sume minimálnej mzdy.

Intenzitu pomoci zmenili na 35 percent

Popoludní poslanci prerokujú aj novelu zákona o investičnej pomoci. Cieľom návrhu je podľa Ministerstva hospodárstva SR zabezpečiť poskytovanie investičnej pomoci v súlade s nariadením EÚ, ktoré nadobudlo účinnosť od 1. júla minulého roka.

„Vzhľadom na zmenu legislatívnych pravidiel, ktoré sú platné od minulého roku, kedy Brusel zmenil intenzitu pomoci z 50 percent na 35 percent, sme samozrejme pristúpili aj my k zmene,“ povedal po rokovaní vlády minister hospodárstva Pavol Pavlis.

Podľa neho sa v praxi neosvedčila 10-percentná hranica na vytvorenie pracovných miest. Rezort hospodárstva preto stanovil podmienku vytvorenia minimálne 40 pracovných miest.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterJúlius BrockaPavol FrešoPavol Pavlis