Riaditelia nemocníc z kauzy stravovania končia vo funkciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Riaditelia fakultných nemocníc v Banskej Bystrici, Trnave a Poprade Vladimír Baláž, Martin Tabaček a Jozef Tekáč končia vo funkciách. Informoval o tom minister zdravotníctva Viliam Čislák. Dôvodom sú koncesné zmluvy na zabezpečenie stravovania, ktoré nemocnice uzatvorili v rozpore so zákonom.

Zmluvy nemali odobrené vládou

Ako Čislák uviedol, koncesnú zmluvu nad päť miliónov eur môže schváliť len vláda. „Dotyční riaditelia ešte pred podpisom zmluvy nám tieto zmluvy nedali na posúdenie,“ povedal Čislák. Zároveň dodal, že ani ministerstvo zdravotníctva ich neinformovalo, že im zmluvy majú predostrieť.

Následky preto bude znášať aj vedúci služobného úradu MZ Martin Senčák. Čislák informoval, že na najbližšie rokovanie vlády predloží návrh na jeho odvolanie.

Upratovacie služby stáli miesto košického riaditeľa

Personálne čistky sa dotknú aj riaditeľa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Ladislava Rosochu, avšak tentoraz pre tender na upratovacie služby.

„Dohodol som sa s ním, že na svoju funkciu abdikuje, keďže sa ukázalo, že pri verejnom obstarávaní v rámci upratovania bol porušený zákon o verejnom obstarávaní,“ skonštatoval minister. Podľa svojich slov pripravuje systémové zmeny fungovania štátnych nemocníc.

Sieť žiada preveriť aj ceny tovarov a služieb

Podľa strany Sieť však len odvolanie riaditeľov nemocníc nestačí, požadujú aj preverenie cien za tovary a služby v zdravotníctve. Kontrolu by mala podľa strany vykonať nezávislá kontrolná skupina, ktorej členov by menoval prezident SR a stavovské a odborové organizácie lekárov a zdravotných sestier.

Sieť ako prvá poukázala na to, že zmluvy boli uzatvorené v rozpore so zákonom. „Ide o zásadné zlyhanie kontrolného systému nielen MZ SR, ale aj ministerstva financií a vlády SR. Pýtam sa preto, aký typ kompetencie tu funguje pri ochrane verejných financií. Hlas ministra Kažimíra sme doteraz ani v jednej z týchto káuz nepočuli,“ konštatuje poslanec NR SR a podpredseda Siete Miroslav Beblavý.

Denník SME v pondelok informoval, že štyri veľké štátne nemocnice zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní desiatky miliónov eur. Ide o nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade, ktoré riadia nominanti ministerstva zdravotníctva. Sumár zmlúv, ktoré preverilo SME a Transparency International, sa blíži k 81 miliónom eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH) za desať rokov.

Riaditeľ trenčianskej nemocnice odstúpil v júli toho roka.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav BeblavýViliam Čislák