Riadiaca skupina pre brexit očakáva, že Británia predloží realizovateľný návrh na ďalší postup

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Guy Verhofstadt, brexit
Vľavo: Koordinátor Riadiacej skupiny Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt. Foto: SITA/AP, Getty Images - koláž WBN

BRUSEL 24. januára (WebNoviny.sk) – Riadiaca skupina Európskeho parlamentu pre brexit (BSG) vo štvrtok prerokovala situáciu ohľadom brexitu v súvislosti s dôležitým minulotýždňovým hlasovaním v Británii a pondelkovým vyhlásením premiérky Theresy Mayovej. Vyzvala Veľkú Britániu, aby v nadchádzajúcich dňoch objasnila svoju pozíciu.

Očakáva návrh ďalšieho postupu

Riadiaca skupina pre brexit pod vedením svojho koordinátora, ktorým je Guy Verhofstadt, privítala rozhodnutie britskej vlády zrušiť poplatok pre občanov EÚ, ktorí podajú žiadosť o nový status v Spojenom kráľovstve – tento krok Európsky parlament od začiatku presadzoval.

BSG tiež vyzvala členské štáty EÚ, aby nasledovali tento príklad vo vzťahu ku všetkým občanom Spojeného kráľovstva, ktorí majú bydlisko na ich území.

Riadiaca skupina zdôraznila, že po odmietnutí dohody o odchode z únie v dolnej snemovni britského parlamentu, musí vláda Spojeného kráľovstva spolupracovať so všetkými politickými stranami, aby prekonala túto krízu. Zo strany Spojeného kráľovstva očakáva, že čo najskôr predloží pozitívny a realizovateľný návrh na ďalší postup.

O zmluve už nebudú rokovať

Skupina zopakovala, že zmluva o odstúpení od zmluvy je spravodlivá a nedá sa opätovne prerokovať. Platí to najmä pre poistku, ktorá zaručuje, že za žiadnych okolností nedôjde k zavedeniu „tvrdej“ hranice vo vzťahu k Írsku a súčasne ostane zachovaná integrita jednotného trhu.

EÚ má v tejto otázke jasnú a rozhodnú pozíciu a je zjednotená, a to aj napriek tomu, že dohodnutá poistka sa neplánuje použiť. Riadiaca skupina trvá na tom, že bez takejto poistky platnej „za všetkých okolností,“ Európsky parlament nebude súhlasiť so zmluvou o vystúpení z únie.

Riadiaca skupina tiež zopakovala dlhodobú pozíciu parlamentu, ktorou je otvorenosť oveľa ambicióznejším budúcim vzťahom, ak bude mať o ne Spojené kráľovstvo záujem.

To by umožnilo nielen užšie partnerstvo medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ale umožnilo sa taktiež vyhnúť využitiu poistky. Očakáva, že budúci týždeň Londýn prejaví zrozumiteľnejší postoj k budúcemu vzťahu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Neriadený brexit

Riadiaca skupina uznala, že zamietnutie dohody zvyšuje šancu na neriadený odchod Spojeného kráľovstva z únie, ktorý nebude možné zmierniť akoukoľvek špecifickou dohodou medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Keďže neriadený odchod nikomu neposlúži, jediným zodpovedným postupom zostáva pokračovať a zintenzívniť prácu na plánovaní odchodu.

BSG opätovne taktiež zdôraznila odhodlanie Európskeho parlamentu zabezpečiť, aby v takom prípade nedošlo k nepríjemnostiam pre občanov EÚ v Spojenom kráľovstve alebo občanov Spojeného kráľovstva v EÚ.

BSG sa znovu stretne bezprostredne po hlasovaní v britskom parlamente 29. januára, aby prediskutovala ďalšie kroky. V Európskom parlamente sa bude konať rozprava na zasadnutí 30. a 31. januára.

Riadiacu skupinu pre brexit tvoria okrem spomínaného Verhofstadta aj Elmar Brok, Roberto Gualtieri, Philippe Lamberts, Gabriele Zimmer a Danuta Hübnerová.

Informácie agentúre SITA poskytla tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Guy VerhofstadtTheresa Mayová
Firmy a inštitúcie Európsky parlament