Rezort kultúry sa chváli čerpaním eurofondov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prvé zasadnutie Ficovej vlády
Minister kultúry Marek Maďarič prichádza na rokovanie 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Neosvetlený Bratislavský hrad
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Naštartovanie čerpania prostriedkov na kultúru z eurofondov, či prísnejšia ochrana maloletých divákov televízií patria medzi niektoré z hlavných úspechov ministerstva kultúry počas prvého roka vládnutia kabinetu Roberta Fica.

Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.

Ministerstvo kultúry (MK) SR, ktoré aj v druhej vláde premiéra Fica vedie Marek Maďarič, vybralo osem dôležitých rozhodnutí či projektov, pod ktoré sa podpísalo od apríla 2012. Za úspech považuje zintenzívnenie čerpania finančných prostriedkov z Prioritnej osi 2 (OPIS) z nulového pri nástupe ministra Maďariča na 36 miliónov eur ku koncu roku 2012.

Vyzdvihuje uskutočnenie všetkých 20 investičných projektov v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a zriadenie Rady vlády pre kultúru.

Ako ďalej SITA informoval Bednár, ministerstvo je rovnako spokojné so zavedením tzv. II. časovej opony od 1. apríla, čo v praxi znamená, že televízie nebudú môcť vysielať programy neprístupné do 15 rokov do 20:00.

Medzi svoje hlavné rozhodnutia a úspechy počas prvého roka vlády radí MK SR taktiež: rozšírenie projektu obnovy a konzervácie hradných ruín s pomocou nezamestnaných o obnovu historických parkov a kaštieľov, prípravu a schválenie Stratégie digitalizácie jednosálových kín na Slovensku v rokoch 2013 a 2014 a vypracovanie koncepcie podpory pôvodnej literatúry. Verejnosť podľa ministerstva kultúry určite potešil projekt, v rámci ktorého je každú prvú nedeľu v mesiaci zdarma vstup do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR.

Exministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) teší, že v programovej oblasti nadväzuje súčasné vedenie ministerstva kultúry na obdobie vlády Ivety Radičovej.

„To vnímam pozitívne. Najmä to, že rezort pokračuje v naštartovanej obnove kultúrneho dedičstva a vo využívaní nezamestnaných na hradoch a hradných ruinách a v ďalších zámeroch z predchádzajúceho obdobia,“ uviedol pre SITA Krajcer. V legislatívnej oblasti však činnosť rezortu nevidí tak pozitívne. Maďaričov predchodca si myslí, že ministerstvo kultúry nepreložilo za rok „ani jeden zásadnejší, či koncepčnejší návrh zákona“.

V názore na digitalizáciu sa minulý šéf rezortu kultúry zásadne rozchádza s tvrdeniami súčasného vedenia. „Najväčšie zlyhanie rezortu je v projekte Digitalizácie kultúrneho dedičstva,“ tvrdí Krajcer, ktorý, rovnako ako ďalší predstavitelia opozície považuje za škandál snahu „uviesť do platnosti zmluvu s konzorciom Tender media group (TMG)“.

Krajcer tvrdí, že ju vypovedal právoplatne. Maďarič oponuje, že výpoveď právoplatná nebola a zmluvu preto musel obnoviť. Inak podľa súčasného ministra kultúry hrozilo, že konzorcium TMG sa obráti na súd „nielen so žalobou, ale aj s podaním predbežného oznámenia na zastavenie celého procesu digitalizácie“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Maďarič