Remišová podľa Rašiho oklamala a okradla verejnosť aj koaličných partnerov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veronika Remišová
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 4. august 15:09

Podpredseda strany Hlas – sociálna demokracia (HLAS – SD) Richard Raši je presvedčený, že ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR) Veronika Remišová (Za ľudí) oklamala a okradla verejnosť i koaličných partnerov. Raši tvrdí, že ministerka mala netransparentný až klientelistický prístup, keď schvaľovala prenájom priestorov novej budovy pre jej ministerstvo.

Podmienky mohla splniť jedna skupina

Raši si je vedomý, že tento projekt bol výrazne predražený. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede.

„Ponuku dala iba jedna a aj víťazná developerská skupina. Ministerka v materiáloch deklaruje, že v transparentnom konaní bolo oslovených 12 spoločností. Niektoré z nich na ponuku ani nereagovali, iné zas napísali, že podmienky nevedia splniť. Nakoniec Remišovej podmienky mohla splniť iba jedna developerská skupina,“ skonštatoval Raši.

Podľa neho si ministerka zistila, ako to na trhu vyzerá a nastavila podmienky, ktoré vedel splniť iba jeden uchádzač. Raši je presvedčený, že Remišovej rozhodnutie bolo zámerné. „Ministerstvo nakoniec podpísalo zmluvu na viac ako 20 000 metrov štvorcových, pritom to mohlo urobiť lacnejšie a rovnako efektívne. Mohla sa vzdať plánu, že všetci pracovníci ministerstva budú v jednej budove,“ dodal.

Klamala vlastnej vláde

Podpredseda Hlasu doplnil, že ministerka Remišová klamala vlastnej vláde. Tvrdí to, pretože jej plán bolo ušetriť sedem miliónov eur v desaťročnom meradle. Raši si však myslí, že namiesto ušetrenia zaplatí viac ako doteraz. „Ministerka Remišová dobre vie, čo urobila, preto sa od začiatku snaží kamuflovať deklaráciu dramatických úspor a že je to všetko výhodné,“ tvrdí Raši.

Výhodné to však je iba pre prenajímateľa, pretože získal ministerstvo do nájmu na dobu desať rokov. „Remišová prevzala nájomné zmluvy s nákladmi 3,1 milióna eur ročne i s nájomníkmi a priestormi. No teraz tvrdí, že jej náklady sú takmer 4,5 milióna eur ročne,“ vysvetlil podpredseda Hlasu – SD, podľa ktorého ministerka okradla štát.

„Najprv novou zmluvou zvýšila vlastné náklady a potom sa vysúťažená cena za 3,8 mil ročne – hoci je o 700-tisíc drahšia ako boli pôvodné zmluvy, zdá výhodná. Preto si dovolím tvrdiť, že ministerka nie že neušetrila sedem miliónov eur ako tvrdí, ale naopak štát novou zmluvou o takmer sedem miliónov eur okradla,” upozornil Raši.

Projekt štátu ušetrí nemalé peniaze

Ministerka Remišová prostredníctvom sociálnej siete Rašimu odkázala, že klamať sa nepatrí. Zároveň tvrdí, že klamstvo je bežnou pracovnou metódou strany Hlas-SD a Smer-SD.

„Ministerstvo oproti nájomným zmluvám uzatvorených za Rašiho a bývalého premiéra a predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho ušetrí v horizonte 10-ročného prenájmu viac ako 7,4 milióna eur,“ napísala ministerka.

Tvrdí, že celý výberový proces prebehol transparente a dozerali naň predstavitelia Zastavme korupciu a Útvar hodnoty za peniaze. Podľa Remišovej je tento projekt významne úsporný pre štátny rozpočet a riadne ho schválila vláda.

„Okrem toho sťahujeme aj dátové centrum do priestorov štátnej firmy, kde šetríme oproti pôvodnému Rašiho riešeniu 40 miliónov eur,“ doplnila. Ministerka na záver upozornila, že počas Rašiho vedenia sa podpísala zmluva na prenájom priestorov, ktoré sa vôbec nevyužívali. Štát zaň musí platiť 8-tisíc eur mesačne až do roku 2023.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard RašiVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMinisterstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRINadácia Zastavme korupciuSMER-SDÚtvar hodnoty za peniaze