Rekord v morskej ríši, vorvaňovce sa ponárajú najhlbšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veľryba
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Americkí biológovia na čele s Erin Falcone z Cascadia Research Collective zistili, že vorvaňovce zobcové (Ziphius cavirostris) sa dokážu ponoriť až do hĺbky takmer 3000 metrov, pričom na jeden nádych vydržia pod hladinou viac než 130 minút. Tieto veľryby sú tak podľa všetkého rekordérmi medzi morskými cicavcami.

Falcone s kolegami v rámci svojej štúdie pripevnili vysielačky na osem vorvaňovcov, pričom celkovo zaznamenali 3700 hodín ponorov na pobreží Kalifornie. Získali tak dáta o viac než tisíc hĺbkových ponorov s priemernou hĺbkou 1400 metrov a približne 5600 plytkých ponorov s priemernou hĺbkou 275 metrov.

Vedci na základe týchto údajov taktiež zistili, že väčšinou po každom hĺbkovom ponore nasleduje séria plytších, pričom čas medzi jednotlivými ponormi strávený na hladine býva veľmi krátky, niekedy iba niekoľko minút. Najhlbší zaznamenaný ponor bol 2992 metrov a trval 137,5 minúty. Prekonal tak doterajší rekord 2388 metrov s dĺžkou trvania 120 minút, ktorý držal tuleň sloní (Mirounga leonina).

„Vorvaňovce zobcové majú veľmi vysoký obsah myoglobínu vo svaloch, ktorý im, podobne ako hemoglobín v krvi, umožňuje naviazať veľa kyslíku, vďaka čomu sa nemusia tak často nadychovať. To, že sa dokážu ponárať do väčších hĺbok než iné druhy, im zas umožňuje schopnosť redukovať vzduchové priestory v tele. Vďaka tomu odolávajú tlaku vo veľkej hĺbke,“ uviedla Falcone.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať