Reforma verejnej správy je potrebná už roky, v septembri by mala byť zostavená komisia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia

Komisia pre reformu verejnej správy by mala byť oficiálne zostavená v septembri. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Jozef Lukáč (Sme rodina), ktorý bol zostavením komisie poverený.

Podľa predbežnej dohody by mal každý člen výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj vybrať jedného delegáta komisie. Komisia by tak mala byť zložená z dvanástich delegátov.

ZMOS je najkľúčovejší partner

Podľa Lukáča zriadenie komisie zbrzdili komplikácie súvisiace so šírením pandémie koronavírusu. Zámer zriadiť špeciálnu komisiu pre reformu verejnej správy Lukáč prezentoval 25. apríla na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom NR SR Borisom Kollárom (Sme rodina) a zástupcami združenia samosprávnych krajov SK8. Zároveň uviedol, že delegátmi komisie by mali byť predstavitelia samosprávnych organizácií zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS), SK8 a predstavitelia štátu.

Na pôde Národnej rady som v predmetnej veci osobne prijal predsedu ZMOS Branislava Trégera. Rovnako, som rokoval aj so zástupcami SK8 a ÚMS. Pre nás, ako pre výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, je však najkľúčovejší partner pre zriadenie a činnosť komisie ZMOS,“ povedal pre SITA Lukáč.

Dlhoročná potreba zásadnej reformy

Na potrebu zásadnej reformy verejnej správy upozorňujú predstavitelia samospráv už roky. Krajom, mestám a obciam sa nepáči súčasný model financovania, pri ktorom sú odkázané na podielové dane z príjmov fyzických osôb a miestne dane a poplatky. ZMOS, SK8 a ÚMS sa zároveň zhodujú, že samosprávy potrebujú viac právomocí. Všetky tri združenia v minulosti kritizovali rozhodnutia vlády, ktorá na župy, mestá a obce preniesla časť svojich povinností, no zároveň im nevyčlenila finančné prostriedky na plnenie pridelených úloh.

Od reformy verejnej správy očakávajú aj nové územné a správne rozdelenie Slovenska. Súčasné rozdelenie na osem samosprávnych krajov považujú za nevyhovujúce. Organizácie sa však nezhodujú v predstavách o novom územnosprávnom členení krajiny. Kým predseda ZMOS-u Branislav Tréger by uvítal rozdelenie Slovenska na štyri kraje (západoslovenský, stredoslovenský, východoslovenský a teritórium hlavného mesta), predseda ÚMS Richard Rybníček navrhuje rozdelenie krajiny na menšie, prirodzenejšie určené regióny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris KollárBranislav TrégerJozef LukáčRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie Únia miest Slovenska