QBSW spolu s FIIT STU vyvíjajú inovatívnu platobnú infraštruktúru s použitím technológie z kryptomien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pexels david mcbee 730564.jpg
Foto: Pexels

Etablovaná softvérová spoločnosť QBSW, a. s. spolu s FIIT STU spolupracujú na projekte s názvom „Výskum v oblasti technológie blockchain s prepojením na online platobné služby“. Cieľom spolupráce je vytvoriť infraštruktúru prepájajúcu rôzne platobné služby a blockchain technológiu. Táto infraštruktúra má byť časom dostupná nielen širokej verejnosti, ale aj inštitúciám a podnikom, čo im umožní zefektívniť, zlacniť a zjednodušiť platobné transakcie.

„Primárnym zameraním spoločného projektu s QBSW, a. s. je hľadanie nových spôsobov realizácie online platobných služieb, a to s použitím „klasických“ peňazí ako aj tzv. alternatívnych platidiel. Alternatíva, teda kryptomeny sú založené na technológii distribuovanej dátovej štruktúry blockchain. V takejto štruktúre je takmer nemožné zrealizovať zmeny údajov bez ich spätnej dohľadateľnosti. Údaje, ktoré boli raz zapísané, už prakticky nie je možné zmeniť, a preto je vhodný na uchovávanie údajov citlivých na detekciu zmien. A takými rozhodne sú informácie o platobných transakciách,“ povedal prof. Ing. Ivan Kotuliak, PhD., dekan FIIT STU, ktorý je tiež odborný zástupca SR pre European Blockchain Partnership pri Európskej komisii.

Pexels pixabay 315788.jpg
Foto: Pexels

„Naším cieľom je, aby sa informácie o platobných transakciách používajúcich rôzne platidlá ukladali pomocou technológie blockchain. Tejto problematike sa už niekoľko rokov venujeme, máme s ňou relatívne bohaté skúsenosti a veríme, že môže byť prospešne využitá v rôznych oblastiach života,“ vysvetľuje Ing. Kristián Koštál, PhD., zodpovedný za projekt na FIIT STU.

„Prepojenie technológie blockchain na online platobné služby je pre trh novinkou. Náš projekt ide s najnovšími trendami v oblasti inteligentného obchodovania, ako sú Digital Single Market a kryptomeny. Vďaka výsledkom projektu nielen prepojíme rôzne spôsoby online platobných služieb, ale tiež zvýšime bezpečnosť platobných operácií a tiež umožníme detekciu nekorektného správania sa subjektov pri transakciách. Výsledok nášho projektu v podobe infraštruktúry prepájajúcej platobné služby s blockchainom nebude viazaný iba na slovenský trh. Naším cieľom je jeho uplatnenie v medzinárodnom meradle. To vzhľadom na využívané blockchainové technológie bude takpovediac natívnou vlastnosťou nášho výsledného produktu,” dodal Ing. Dalibor Rak, garant vývojovej činnosti projektu a technologický riaditeľ zo spoločnosti QBSW, a. s., ktorá dodáva komplexné IT riešenia od Egypta, cez Srbsko, Írsko, Belgicko, Švédsko, Fínsko, Maďarsko, až po Českú republiku.

Pexels negative space 34577.jpg
Foto: Pexels

„Vďaka tomuto projektu budú raz môcť podniky, inštitúcie ale i koncoví zákazníci platiť za tovary a služby rôznymi online platobnými technológiami, teda raz svojou kreditnou kartou, inokedy bitcoinovou peňaženkou či prostredníctvom PayPalu, a to vždy bezpečne,“ uzavrel Dipl. Ing. Michal Ries, projektový manažér FIIT STU.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať