Putin priznal komplikovanú situáciu na Ukrajine, bezpečnostné zložky majú mať maximálnu pripravenosť

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

Ruský vodca Vladimir Putin uznal, že situácia v štyroch Ruskom okupovaných územiach na východe a juhu Ukrajiny je „mimoriadne komplikovaná“. Zriedkavé priznanie odznelo v prednahratom sviatočnom prejave k ruským bezpečnostným zložkám, ktoré v utorok zverejnil Kremeľ.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Putin v ňom spomenul „náročné úlohy“, ktorým v Luhanskej, Doneckej, Zaporižskej a Chersonskej oblasti čelia bezpečnostné služby. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Výzva k bezpečnostným službám

Putin vyzval bezpečnostné služby, aby urobili všetko, čo je vo ich silách, aby obyvateľom okupovaných oblastí „zaistili bezpečnosť a rešpektovali ich práva a slobody“. Tiež sľúbil, že sily dostanú nové „moderné vybavenie a zbrane aj skúsený personál“.

Putin okrem toho vyzval bezpečnostné zložky, aby preukázali „maximálnu pripravenosť“ a „sústredenosť“ na zintenzívnenie sledovania „zradcov, špiónov a diverzantov“.

Putin zároveň v Kremli ocenil dosadených gubernátorov daných oblastí. Denis Pušilin z Doneckej, Leonid Pasečnik z Luhanskej, Jevgenij Balickyj zo Zaporižžskej a Vladimir Saldo z Chersonskej oblasti dostali najvyššie štátne vyznamenanie Ruskej federácie.

Falošné referendá

Rusko nelegálne anektovalo Luhanskú, Doneckú, Zaporižžskú a Chersonskú oblasť po septembrových falošných referendách, čím podľa Ukrajiny a Západu porušilo medzinárodné právo. Moskva má v týchto oblastiach problémy už od začiatku, keďže už pri anexii neboli pod úplnou ruskou kontrolou.

Len o niekoľko týždňov neskôr Ukrajina znovu získala späť mesto Cherson, hlavné mesto rovnomennej oblasti, oslobodila zhruba 10-tisíc kilometrov štvorcových územia a posunula svoje delostrelectvo na dostrel k anektovanému polostrovu Krym.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie CNN