Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom nedosiahol čo chcel, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

Ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne nedokázal zabezpečiť neobmedzené bilaterálne partnerstvo s Čínou počas trojdňovej návštevy čínskeho lídra Si Ťin-pchinga, ktorý v stredu odcestoval z Moskvy. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Putin a Si v utorok podpísali spoločné vyhlásenie o prehĺbení partnerstva a strategickej spolupráce. ISW však hovorí, že záväzky zo strany ruského prezidenta a jeho čínskeho partnera sú „zreteľne nevyvážené“. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Si chválil Putina a posilnil pozíciu Číny v politickom urovnaní vojny na Ukrajine, ale nezašiel veľmi ďalej. „Naopak, Putin ohlásil viacero opatrení, ktoré signalizujú, že Rusko pokračuje v orientácii k závislosti od Číny v energetike a hospodárskych sektoroch, čo sa zdá veľmi jednostranné,“ konštatuje ISW.

„Si navyše nesignalizoval úmysel podporiť ruskú vojnu na Ukrajine nad rámec vágnych diplomatických ubezpečení, čo je pravdepodobne menej, ako Putin chcel na rokovaniach dosiahnuť,“ uviedol inštitút. „Putin pravdepodobne nedokázal zabezpečiť taký druh partnerstva, ktoré potrebuje a veľmi si želá,“ dodal ISW.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Si Ťin-pchingVladimir Putin
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny