Prvá výhra hádzanárov nad Bieloruskom mala trpkú príchuť

Hádzaná
Zľava: Tomáš Urban zo Slovenska a Maxim Babichev z Bieloruska v prvom zápase Slovensko - Bielorusko II. fázy kvalifikácie o účasť na MS mužov 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Peter Dávid

MINSK 18. júna (WEBNOVINY) – Hádzanári Slovenska dosiahli vo svojom jubilejnom 300. vystúpení v ére samostatnosti víťazstvo, po ktorom však namiesto radosti paradoxne zavládlo obrovské sklamanie a smútok.

Zverenci trénera Petra Dávida síce zdolali v nedeľňajšej odvete v Minsku domácich Bielorusov tesne 25:24 (12:10), ale na postup na svetový šampionát do Španielska im to nestačilo, keď týždeň predtým podľahli v košickej Steel aréne v prvom zápase II. fázy kvalifikácie MS 2013 o dva góly 24:26 (10:12).

Slovákom chýbal jediný gól, aby po polčasovom uhrali navlas rovnaký aj konečný výsledok. V poradí 25. gól do bieloruskej siete však padol len pár sekúnd pred záverečným hvizdom.

Chýbal jeden gól

Z predĺženia a uchovania nádeje na vybojovanie si tretieho postupu na „svet“ za sebou nebolo nič, na palubovke Minsk arény prepukla pred 13-tisícovým publikom bieloruská radosť z druhej účasti na MS v histórii.

História sa neopakovala. Pred dvoma rokmi Slováci taktiež spackali domáci kvalifikačný duel o MS 2011, ale prehru o päť gólov odplatili súperovi z Ukrajiny na jeho pôde deväťgólovým výpraskom a zabezpečili si miestenky na šampionát do Švédska.

Úvod duelu v Minsku naznačil, že by mohlo prísť repete. Slováci zaskočili Bielorusov výbornou taktikou, čo priznal aj ich tréner Jurij Ševcov, a v 19. min bolo 9:3 pre SR.

„Dovtedy sme hrali tak, ako sme si predsavzali. Potom sme však pre mňa nepochopiteľne začali robiť chyby ako v Košiciach, nepremieňali sme šance a rozchytal sa bieloruský brankár Kotlinski. Cez prestávku som chalanom hovoril, vedieme o dva góly, stačí nám vyhrať druhý polčas o jeden presný zásah, ale my sme to pustili z rúk. V závere som poslal do hry skúsených hráčov, ale možno aj z prílišného chcenia nám to už nevychádzalo,“ sklamane skonštatoval Peter Dávid, ktorý sa od svojho nástupu do funkcie dočkal práve v nedeľňajšej konfrontácii premiérového víťazstva na reprezentačnej lavičke.

Vôbec však z neho nemal radosť: „Je to moje najtrpkejšie víťazstvo v živote.“ Zo štatistického hľadiska dosiahli prvú výhru aj slovenskí hádzanári, ktorým sa podarilo triumfovať nad Bielorusmi až v treťom vzájomnom súboji.

Rozhodol domáci zápas

Hadzana

Hoci mal slovenský tím postup na dosah, absencie stredných spojok Petra Kukučku, Csabu Szücsa a v prvom zápase aj Františka Šulca sa ukázali ako jeden z rozhodujúcich faktorov.

„Základ nášho kvalifikačného neúspechu bol v domácom prostredí, kde sme to spackali. Prvý dvadsať minút sme dávali jasnú odpoveď na tento nezdar, ale túto príležitosť sme nevyužili a nedotiahli do úspešného konca. Nekvalifikovanie sa na MS bude mať pre nás následky, všetci sme nesmierne sklamaní,“ dodal kormidelník SR.

23. majstrovstvá sveta v Španielsku (13. – 27. 1.) už poznajú 20 z 24 svojich účastníkov. Z európskej časti kvalifikácie si v dvojzápasoch play-off vybojovali postup Rusko, Slovinsko, Nemecko, Macedónsko, Maďarsko, Čierna Hora, Island, Bielorusko a Poľsko.

Traja postupujúci vzídu z panamerického šampionátu (18. – 25. 6.) a zostávajúcim účastníkom bude lepší z play-off Oceánie medzi Austráliou a Novým Zélandom (22./23. 6.). Na MS 2013 majú Francúzi ako úradujúci majstri sveta, Španieli ako organizátori, Srbi, Dáni a Chorváti ako traja najlepšie umiestnení z ME 2012 účasť zabezpečenú automaticky. Tunisko, Alžírsko a Egypt budú zastupovať africkí kontinent, Kórejská republika, Katar a Saudská Arábia si účasť vybojovali na majstrovstvách Ázie.