Protesty poľských farmárov eskalujú, na policajtov hádzali demonštranti dlažobné kocky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest farmárov, Poľsko
Protest poľských farmárov vo Varšave. Foto: SITA(AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Účastníci protestu farmárov v poľskej Varšave hádzali na políciu dlažobné kocky a pokúšali sa pretlačiť cez bariéry pri parlamente, pričom niekoľko policajtov zranili.

Polícia tiež niekoľko desiatok ľudí zadržala. Demonštranti sa do parlamentu nedostali.

Zablokovali diaľnice do Varšavy

Stredajšie udalosti predstavujú eskaláciu protestov farmárov z ostatných týždňov. Tie podnietila politika Európskej únie a dovoz potravín z Ukrajiny, ktorý podľa nich ohrozuje ich živobytie.

Protestujúci požadujú odstúpenie od Európskej zelenej dohody, ktorej cieľom je boj proti zmene klímy pomocou opatrení, ktoré poľnohospodári odsudzujú ako príliš nákladné.

Chcú tiež uzavrieť poľsko-ukrajinskú hranicu a zastaviť dovoz ukrajinských potravín.

Farmári s traktormi zablokovali diaľnice vedúce do Varšavy, zatiaľ čo tisícky ich podporovateľov prišli pred úrad vlády. Niektorí pošliapali vlajku Európskej únie a zapálili falošnú rakvu s nápisom farmár.

Tlak na Tuskovu vládu

K farmárom sa pridali baníci, lesníci či poľovníci, pričom trúbili a odpaľovali petardy a dymovnice, a to aj napriek upozorneniam polície, že používanie pyrotechniky je zakázané. Niektorí demonštranti pálili pneumatiky.

Protest zvýšil tlak na vládu premiéra Donalda Tuska, ktorý je silno proeurópsky a za podporu Ukrajiny v boji proti ruskej invázii.

Tusk sa snaží splniť požiadavky farmárov a ich frustráciu označil za oprávnenú. Podľa svojich slov plánuje navrhnúť pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k zelenej dohode.

Napriek Tuskovým krokom na zmierenie s farmármi mal protest silne protivládny charakter a slogany na niektorých plagátoch ho odsudzovali.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Tusk