Prorodinné organizácie upozorňujú na nízku pôrodnosť na Slovensku a chcú sa stretnúť s Pellegrinim

Richter, Pellegrini, rodina
Vľavo hore - minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, vľavo dole - premiér SR Peter Pellegrini. Foto: SITA, Getty Images - koláž WBN

BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Prorodinné organizácie opakovane žiadajú premiéra Petra Pellegriniho o stretnutie k demografickým problémom a rodinnej politike a znovu ponúkajú pomocnú ruku.

Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA predseda Asociácie za život a rodinu Tomáš Kováčik, tieto organizácie odmietajú dlhodobo protirodinné opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Nízka pôrodnosť

„Začiatkom januára zástupcovia viac ako 50 organizácií listom požiadali premiéra Petra Pellegriniho o stretnutie a ponúkli sme pomocnú ruku. Reagovali sme na ním otvorenú tému demografického problému Slovenska, nízkej pôrodnosti a potreby realizácie rodinnej politiky, ktoré spomenul vo svojom novoročnom príhovore ako prvú z dlhodobých výziev Slovenska,“ povedal Tomáš Kováčik.

Prorodinných opatrení je možné navrhovať podľa neho veľké množstvo. „Informovali sme premiéra, že na nich budeme radi participovať v oblastiach, ktoré identifikujeme ako podstatné: rodinná politika zameraná na pozitívnu zmenu atmosféry v spoločnosti voči deťom, rodine, manželstvu, funkčné prorodinné štátne inštitúcie. Na všetkých úrovniach by to mala byť praktická rodinná politika, ktorej podstatou je posilnenie sebestačnosti a samostatnosti zodpovedných rodín, aby mohli realizovať svoju túžbu mať viac detí,“ uviedol Kováčik.

Protirodinné opatrenia

Úrad vlády mimovládne organizácie listom informoval, že presúva ich požiadavku na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. „V utorok sa konala tlačová beseda premiéra Pellegriniho a ministra Jána Richtera, na ktorej hovorili aj o potrebe realizácie rodinnej politiky a riešenia demografického problému. Zistili sme, že na tlačovej besede boli znovu spomínané protirodinné opatrenia, ako napríklad tzv. flexibilný rodičovský príspevok, ktorý bude motivovať matky odchádzať od najmenších detí a dávať ich do jaslí,“ vyhlásil Kováčik s tým, že sú tieto opatrenia chybne prezentované ako prorodinné.

„Opäť žiadame premiéra Petra Pellegriniho o stretnutie. Toto opatrenie je pre nás neakceptovateľné a chceme pánovi premiérovi vysvetliť, že najlepší záujem najmenších detí je ich mama a nie jasle,“ povedal Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku.

„Ako ukazujú veľké medzinárodné štúdie, rozhodujúci čas pre vytváranie osobnosti človeka je vek do troch rokov. Preto odporúčame predovšetkým podporovať rozhodnutie rodičov byť s dieťaťom a orientovať sa na skvalitnenie predškolských zariadení a škôl,“ doplnil Stanislav Trnovec z Klubu mnohodetných rodín.

Tlak európskych inštitúcií

Dôvodom opakovanej žiadosti o stretnutie s premiérom Pellegrinim sú podľa Kováčika negatívne skúsenosti z krokov ministerstva rodiny z minulosti, ktoré boli zamerané na podporu zamestnávania matiek najmenších detí do troch rokov a ich odtŕhania od mám. „Podobne z rokovaní so zástupcami tejto inštitúcie v minulosti vyplynulo, že prorodinné návrhy sa nebudú realizovať,“ dodal Kováčik.

Podľa neho si mimovládne organizácie uvedomujú tlak európskych inštitúcií na zmeny aktuálnej podpory matiek na Slovensku. „Ale treba prihliadať aj na fakt, že patríme k najrýchlejšie starnúcim krajinám EÚ a v roku 2100 budeme mať len 3,7 milióna obyvateľov. Sme presvedčení, že zvlášť v období ekonomického rastu nemôže byť zamestnanosť a ekonomika stavaná nad to najzákladnejšie, nad rodinu a najlepší záujem dieťaťa, ktorým je starostlivosť mamy. Žiadame, aby príslušné inštitúcie systematicky pracovali na opatreniach, ktoré pomôžu stabilite rodiny, zvýšeniu pôrodnosti, podpore rodín, podpore matiek v osobnej starostlivosti o deti do troch rokov a opätovne im podávame pomocnú ruku,“ uzavrel Kováčik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR