Súd prerušil pojednávanie s Aghom v kauze Kočnerových zmeniek, prokurátor žiada pre podnikateľa 14 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Súd
Polícia v rámci akcie Očistec ešte v novembri 2020 zadržala viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 29. septembra 14:30

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta žiada pre podnikateľa Štefana Agha úhrnný trest 14 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a finančný trest päťtisíc eur.

V súdnom procese so Štefanom Aghom v kauze údajného falšovania miliónových zmeniek začali v stredu na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku procesné strany prednes svojich záverečných rečí.

Ekonomický blud

„Obžalovaný nám predostrel určitý ekonomicko-právnický vzorec, že spolu s Kočnerom odkúpili pohľadávku za jednu slovenskú korunu a z toho mali vzniknúť zmenky v hodnote viac ako dvoch miliárd slovenských korún,“ uviedol vo svojej záverečnej reči Šanta, podľa ktorého sa tento „ekonomický blud“ mohol stať len na základe trestnej činnosti.

Prokurátor zhrnul všetky dôkazy, ktoré svedčia proti obžalovanému Štefanovi Aghovi. Výsluchy podľa Šantu dokazujú, že nikto o zmenkách nevedel a nepočul. Kočner je jednotka a Štefan A. je trojka po Ruskovi,“ dodal prokurátor. Ďalej zhrnul znalecké posudky, písomnosti a nahrávky.

Podpisy neboli zhovotovené v roku 2000

Šanta pripomenul, že podľa znalcov z odboru písmoznalectva neboli pravdepodobne podpisy Štefana Agha zhotovené v roku 2000 až 2001. „Niet naozaj jediného objektívneho dôkazu, ktorý by spochybňoval obžalobu,“ doplnil s tým, že miera účasti je neporovnateľne nižšia ako u Mariana Kočnera a Pavla Ruska.

Splnomocnenec televízie Markíza Peter Kubina povedal, že dôkazy vyvracajú legendu obžalovaného o zmenkách, „ktoré do roku 2016 nikto nikdy nevidel, okrem obžalovaného, Mariana Kočnera, Pavla Ruska a niekoľkých mŕtvych osôb“.

Upozornil na to, že kľúčovým dôkazom, ktorý spája obžalovaného Agha so spornými zmenkami, je jeho komunikácia s odsúdeným Kočnerom cez aplikáciu Threema. V nej sa rozprávajú o výrobe takzvaných „slinovín“. Pod tým treba podľa splnomocnenca televízia rozumieť výrobu falšovaných zmeniek.

O pravdu sa nik nezaujímal

„Dokazovanie, ktoré bolo vykonané zo strany súdu bolo predčasne ukončené, avšak rešpektujem toto rozhodnutie,“ povedal na úvod svojej záverečnej reči obhajca obžalovaného Štefan Neszméry.

Podľa obhajcu orgány činné v trestnom konaní nemali záujem zistiť pravdu. Ten navrhol vylúčiť verejnosť pri zhrnutí dôkazov, ktoré predložil Štefan Agh. Súd tomuto návrhu vyhovel.

Agh sa cíti byť nevinný

Po prestávke pokračoval v záverečných rečiach obžalovaný Štefan Agh. Ten zdôraznil, že sa cíti nevinný. „Celé prípravné konanie v réžii pána prokurátora považujem v tejto kauze za zámerne manipulované,“ pokračoval obžalovaný. Ako doplnil, s Pavlom Ruskom sa od roku 1998 nikdy nestretol a nikdy s nim neuzavrel žiadnu dohodu o falšovaní zmeniek. S Marianom Kočnerom sa stretával „len“ niekoľkokrát ročne.

Po ukončení záverečných rečí súd pojednávanie prerušil do 12. októbra. Vtedy by mal byť vyhlásený rozsudok. Prokurátor Šanta po prerušení pojednávania pre média povedal, že očakával rozhodnutie súdu už v stredu. Nevie si však predstaviť, že by senát, ktorý vec pojednáva a odsúdil už v kauze zmeniek Mariana Kočnera a Pavla Ruska, oslobodil Štefana Agha. „Veď dôkazná situácia je úplne totožná,“ objasnil.

Kočner a Rusko dostali 19 rokov

Podľa obžaloby vytvoril Štefan Aghovi v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá vo výške 26 miliónov eur.

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Štefan Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v kauze zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján ŠantaMarián KočnerPavol RuskoPeter KubinaŠtefan Agh
Firmy a inštitúcie Úrad špeciálnej prokuratúry