Progresívne Slovensko si zvolilo nového predsedu, Šimečka dostal hlas od takmer všetkých delegátov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Šimečka
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 7. mája 14:54

Podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka je novým lídrom hnutia Progresívne Slovensko (PS). Na dnešnom sneme v Bratislave o tom rozhodlo 152 zo 156 prítomných delegátov a delegátiek. Šimečka bol jediným kandidátom na túto funkciu, v ktorej vystrieda doterajšiu líderku Irenu Bihariovú.

Bývalá šéfka PS však zostáva v užšom vedení strany, keďže delegáti ju zvolili za jednu z podpredsedníčiek hnutia. Do predsedníctva sa dostali aj Lucia Plaváková, Tomáš Valášek a Martin Hojsík. Podpredsedom je aj bývalý líder hnutia Michal Truban.

Kľúčový zápas o demokraciu

Šimečka vníma najbližšie parlamentné voľby ako kľúčový zápas o demokraciu, slobodu a európsku budúcnosť Slovenska. Nový predseda PS zhodnotil, že musia voličov presvedčiť, že sú plnoformátová strana, ktorá dôsledne háji svoje liberálne hodnoty, a zároveň má aj kvalitný ekonomický či zdravotnícky program.

Dodal, že hnutie sa pod jeho vedením bude usilovať dosiahnuť tri ciele, a to férovú a spravodlivú krajinu pre všetkých, európsku kvalitu života a zelené Slovensko. „Vyrástol som s presvedčením, že ja – nielen ja, my všetci – nesieme zodpovednosť za svoju krajinu. Znamená to pre mňa vložiť všetky moje znalosti, skúsenosti a vôľu do služby nášho hnutia a Slovenska,“ uzavrel.

Pôsobí ako podpredseda Európskeho parlamentu

Riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva priblížil, že Šimečka absolvoval magisterské a doktorandské štúdium politických vied a medzinárodných vzťahov na univerzite v Oxforde. Pôsobil tiež ako zahraničnopolitický poradca ministra zahraničných vecí ČR a prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Počas volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019 bol lídrom kandidátky PS/Spolu, ktorá dané voľby vyhrala so ziskom 20,11 percenta a Šimečka získal viac ako 81-tisíc preferenčných krúžkov. Aktuálne pôsobí ako podpredseda Európskeho parlamentu. V hlasovaní ho podporilo 494 europoslankýň a europoslancov z celej EÚ a stal sa historicky prvým Slovákom v tejto funkcii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Irena BihariováLucia PlavákováMartin HojsíkMichal ŠimečkaMichal TrubanRadovan CholevaTomáš Valášek
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko