Progresívne Slovensko protestuje proti zákonu o interrupciách, Záborskú zaujíma podľa Petrík len moc štátu nad ženami (video)

Progresívne Slovensko
Progresívne Slovensko zahájilo pred parlamentom štafetový protest proti zákonu o interrupciách. Foto: Reprofoto, www.facebook.com

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) odštartovalo 72-hodinový protest a petíciu proti prijatiu zákona obmedzujúceho interrupcie. Protest sa začal v utorok 19. októbra o 13. hodine, teda v čase, keď začala schôdza Národnej rady SR, na ktorej sa má o zákone hlasovať. V tlačovej správe o tom informovala predsedníčka PS Irena Bihariová.

Počas 72 hodín sa pred parlamentom vystrieda 72 známych osobností a aktivistov, ktorí s obmedzením reprodukčných práv žien nesúhlasia.

Lekári si uplatňujú výhradu vo svedomí

„Tento zákon, ktorý sa skrýva za pomoci ženám, je v skutočnosti tak absurdný, že prejde iba vďaka hlasom fašistov. Myslím, že naozaj ešte nie sme a nechceme byť v stave, že v našej krajine budú o ľudských právach rozhodovať ľudia, ktorí neuznávajú ani základné hodnoty našej demokracie,“ povedala Bihariová.

Podľa Simony Petrík si už teraz viac ako tretina poskytovateľov zdravotnej starostlivosti uplatňuje výhradu vo svedomí a interrupcie neposkytujú vôbec. „Ak pridáme vysoké ceny či obmedzenie informácií o poskytovaní umelého prerušenia tehotenstva, bezpečné interrupcie budú pre mnohé ženy úplne nedostupné,“ vysvetlila.

Nemôžeme vytvárať ďalšie prekážky

Dodala, že tieto prekážky by sa mali odstraňovať, nie vytvárať ďalšie. „Samotní lekári a lekárky uvádzajú, že zákon je v priamom rozpore s najlepšou praxou, pretože im zakazuje konať včas a čakať na bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy,“ povedala Petrík.

Upresnila, že hodnota života je pre Annu Záborskú (klub OĽaNO) irelevantná a zaujíma ju len moc štátu nad ženami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZáborskáIrena BihariováSimona Petrík
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko