Bratislavský hrad sa rozsvieti na znak úcty jeho záchrancovi profesorovi Pifflovi

Bratislavský hrad
Foto: ilustračné, SITA

Bratislavský hrad bude v piatok nasvietený na znak úcty českému architektovi, profesorovi Alfredovi Pifflovi, ktorý zachránil hrad od uvažovanej demolácie. Ako uvádza Kancelária Národnej rady SR, najmä jeho zásluhou si tento rok môžeme pripomínať jubilejné 70. výročie od obnovy tejto národnej kultúrnej pamiatky. Hrad bude na znak úcty nasvietený od 18:00 až do polnoci.

Iniciátor záchrany

Alfréd Piffl sa narodil 13. júna 1907 v obci Kerhatice nad Orlicí. Študoval na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva na ČVUT v Prahe. Po habilitácii v roku 1947 prišiel na Slovensko, kde pôsobil na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva na bratislavskej Slovenskej vysokej škole technickej. Súčasne sa stal prvým dekanom tejto fakulty.

Ako popredný iniciátor záchrany a obnovy ruiny Bratislavského hradu, viedol medzi rokmi 1953 až 1957 rekonštrukciu tejto dominanty.

Zasvätil život pamiatkam

V roku 1957 bol však profesor Piffl na dva roky väzňom pre vykonštruované obvinenie z verejného poburovania a ohovárania spriatelenej mocnosti. Piffl tak musel odísť z akademickej pôdy. Dokonca musel prerušiť aj svoje výskumné, projektové a stavebné práce na rekonštrukcii, ktorá pokračovala bez jeho participácie. Na hrad ani do školy sa Alfred Piffl po prepustení už nevrátil.

Profesor Piffl aj napriek tomu zasvätil svoj život pamiatkam. Na sklonku života pôsobil na Archeologickom ústave SAV. Zdokumentoval nálezy na hrade Devín, Vodnej veži v Bratislave a rímskej Gerulate v Rusovciach.

Nočná prehliadka paláca

Súčasne výrazne prispel k výskumu a dokumentácií búraného bratislavského Podhradia, a tým, že stihol v kresbách a náčrtoch zdokumentovať dnes už neexistujúce historické domy, štvrte a ulice pod Bratislavským hradom, v Karlovej Vsi aj v Pezinku.

Slovenské národné múzeum pri tejto tejto príležitosti pripravilo nočnú prehliadku paláca a návštevníci si môžu pozrieť aj expozíciu venovanú osobnosti Alfreda Piffla. Profesor Piffl zomrel 26. jún 1972 v Bratislave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alfred Piffl
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSAV Slovenská akadémia viedSNM Slovenské národné múzeum