Prieskum ukázal, koľko ľudí príde na januárové referendum o zmene ústavy

SMER SD: Odovzdali podpísané petičné hárky
Zľava: Podpredseda strany Smer-SD Ľuboš Blaha, predseda strany Smer-SD Robert Fico, podpredsedovia strany Smer-SD Ladislav Kamenický, Richard Takáč a člen strany Smer-SD Marián Saloň počas odovzdania podpísaných petičných hárkov k referendu 2022 Kancelárii prezidentky Slovenskej republiky. Bratislava, 24. august 2022. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Na januárovom referende sa určite plánuje zúčastniť 37,1 percenta ľudí, naopak, určite sa na ňom nezúčastní 28,1 percenta ľudí. Ďalších 17,1 percenta opýtaných sa na referende asi zúčastní a 10,8 percenta sa vyjadrilo, že sa asi nezúčastnia.

Referendum o zmene ústavy

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ Na hrane, ktorá v dňoch 8. až 11. novembra oslovila 1 000 respondentov starších ako 18 rokov s otázkou:

„21. januára 2023 sa bude konať referendum o zmene ústavy, ktorá by umožňovala ukončenie volebného obdobia NR SR buď referendom, alebo uznesením NR SR. Plánujete alebo neplánujete sa tohto referenda zúčastniť?“.

Z prieskumu tak vyplýva, že 56 percent opýtaných vyjadrilo pochybnosť o svojej účasti na referende, alebo ju priamo odmietli. Nevedelo alebo nechcelo odpovedať 6,9 percenta oslovených.

Ľudia nad 50 rokov

Na referende sa plánuje určite zúčastniť 38 percent oslovených mužov a 36 percent žien, naopak, určite sa na ňom nezúčastní 30 percent mužov a 26 percent žien.

Svoju určitú účasť na referende podľa prieskumu deklarovali najčastejšie respondenti vo veku 66 a viac rokov (43 %) a vo veku 50 až 65 rokov (41 %), najčastejšie ľudia so stredoškolským vzdelaním s maturitou (39 %) a so základným alebo učňovským vzdelaním bez maturity (38 %) z Prešovského, Žilinského, Banskobystrického kraja (zhodne 42 %) a z Trenčianskeho kraja (39 %).

Z oslovených, ktorí sa na referende určite plánujú zúčastniť, je najviac voličov strany Smer-SD, a to až 80 percent, nasledujú voliči hnutia Republika (74 %) a strán Hlas-SD (65 %) a Slovenská národná strana (64 %).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hlas-SDHnutie RepublikaSMER-SDSNS Slovenská národná strana