Pri Veľkom čínskom múre bude podzemná stanica pre rýchliky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veľký čínsky múr
Foto: SITA/AP

PEKING 29. septembra (WebNoviny.sk) – Čína vybuduje pri turistami obľúbenej časti Veľkého čínskeho múru najhlbšie položenú a najväčšiu stanicu pre rýchlovlaky na svete. Projekt je súčasťou príprav na zimné olympijské hry v roku 2022, informovala s odvolaním sa na štvrtkové správy štátnych médií agentúra Reuters.

Železničnú stanicu postavia v lokalite Pa-ta-ling, 80 kilometrov severozápadne od Pekingu, kde sa nachádza najviac navštevovaný úsek Veľkého čínskeho múru. Počas týždňa okolo posledného čínskeho Nového roka tam zavítalo 30.000 turistov za jediný deň, vyplýva z údajov Čínskeho štátneho úradu pre cestovný ruch. „Stanica Pa-ta-ling sa bude nachádzať 102 metrov pod povrchom, s podzemnou stavebnou plochou s rozlohou 36.000 štvorcových metrov, čo sa rovná piatim štandardným futbalovým ihriskám, pôjde teda o najhlbšiu a najväčšiu stanicu rýchlovlakov na svete,“ povedal pre oficiálny denník Žen-min ž‘-pao (People’s Daily) riaditeľ príslušného odboru štátnej železničnej spoločnosti Čchen Pin.

Nová stanica bude súčasťou železničnej trate spájajúcej Peking s mestom Čang-ťia-kchou, kde sa budú konať niektoré z podujatí zimnej olympiády. Trať povedie cez hory pod Veľkým čínskym múrom a jej výstavba si podľa železničnej spoločnosti vyžiada využitie špeciálnych technológií, aby nedošlo k poškodeniu múra ako lokality Svetového dedičstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať