Prezidentka Čaputová vymenovala úradnícku vládu, sľub zložili jej členovia aj nový premiér Ódor (foto)

Prezidentka Čaputová vymenovala úradnícku vládu
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/ Diana Černáková
  • aktualizované 15. mája 12:31

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vymenovala do funkcie členov novej úradníckej vlády na čele s Ľudovítom Ódorom, ktorý na tomto poste vystriedal Eduarda Hegera (Demokrati). Sľub okrem nového premiéra zložili aj členovia kabinetu. Úradnícka vláda povedie Slovensko do predčasných parlamentných volieb, ktoré sa budú konať v sobotu 30. septembra.

Piliere novej vlády

Nový premiér uviedol, že je preňho cťou i záväzkom viesť vládu odborníkov v neľahkých časoch. Má ambíciu posunúť štát vpred, a to i napriek krátkosti mandátu jeho vlády. „Naša vláda sa bude riadiť piatimi princípmi,“ povedal.

Medzi piliermi jeho vlády by mali pokoj, a tiež spájanie a rešpekt k rôznorodosti. Ódor tiež chce stavať na odbornosti a prioritou má byť okrem riešenia aktuálnych problémov i budúcnosť štátu. Podotkol, že nemienia otvárať citlivé kultúrne otázky.

Pilierom má byť aj služba krajine. „Som presvedčený, že len spoločne môžeme čeliť výzvam, pred ktorými Slovensko stojí,“ uviedol Ódor.

Údel vlády odborníkov

Na svojej profesijnej ceste členovia novej vlády podľa prezidentky už dosiahli rešpekt, no spojila ich ochota pomôcť Slovensku v náročnej spoločenskej a politickej situácii a upokojiť rozhádanú a unavenú spoločnosť a priviesť ju k parlamentným voľbám.

„Údelom vlád odborníkov je, že sa dostávajú k slovu až vo chvíli, keď sa neponúka iné ústavné riešenie. Na Slovensku nadišla chvíľa pre túto vládu v okamihu, keď už nedokázal pokračovať vo svojej práci tím povereného premiéra Eduarda Hegera,“ skonštatovala hlava štátu.

Problémom vládnej koalície, ktorý urýchlil jej koniec, boli podľa prezidentky Čaputovej permanentné súperenie a hádky, ktoré otrávili ako spoločnosť, tak aj jej protagonistov.

Viacero dôležitých reforiem

Prezidentka ale pripustila, že odchádzajúca Hegerova vláda pripravila viacero dôležitých reforiem, napríklad v oblasti justície, školstva či národných parkov.

Predpokladá, že splnené míľniky Plánu obnovy umožnia tejto vláde podať žiadosť o ďalšiu splátku. Spomenula i fungovanie rôznych podporných schém na kompenzovanie energetickej krízy, ktoré sa ale poľa Čaputovej dajú stále vylepšovať. Dosluhujúcemu kabinetu sa poďakovala za službu pre Slovensko.

S novou vládou sa podľa prezidentky spájajú očakávania ako upokojenie situácie, ale aj praktické riešenia. Podotkla, že majú obmedzený čas a okrem výnimočných prípadov už nemôžu predkladať zákony do parlamentu, ktorý sa blíži k svojej poslednej schôdzi. Dodala, že sa očakáva čo najlepší a najpragmatickejší výkon, a to ako v prípade implementácie reforiem, tak aj plnenia ďalších míľnikov Plánu obnovy a prípravy štátneho rozpočtu a ďalších krokov k udržateľnosti verejných financií. Zloženie vlády podľa hlavy štátu odráža pestrosť a rozmanitosť spoločnosti.

Prezidentka podotkla, že čelíme i epidémii populizmu a klamstiev a od novej vlády očakáva vecnosť, rešpekt k druhým i vysokú komunikačnú kultúru, a teda, že budú protiváhou ku klamstvám. Čaputová zdôraznila, že členovia novej vlády nie sú a neplánujú byť aktérmi politických zápasov, a teda budú pôsobiť najmä z pozícií odborníkov a budú sa môcť sústrediť na záujem štátu a jeho obyvateľstva.

Úradnícka vláda prezidentky Čaputovej

* Premiér: Ľudovít Ódor
Podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov: Lívia Vašáková
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie: Peter Balík
Ministerstvo financií: Michal Horváth
Ministerstvo hospodárstva: Peter Dovhun
Ministerstvo dopravy a výstavby: Pavol Lančarič
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka: Jozef Bíreš
* Ministerstvo vnútra: Ivan Šimko
Ministerstvo obrany: Martin Sklenár
Ministerstvo spravodlivosti: Jana Dubovcová
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí: Miroslav Wlachovský
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny: Soňa Gaborčáková
Ministerstvo životného prostredia: Milan Chrenko
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu: Daniel Bútora
Ministerstvo kultúry: Silvia Hroncová
* Ministerstvo zdravotníctva: Michal Palkovič

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel BútoraIvan ŠimkoJana DubovcováJozef BírešLívia VašákováĽudovít ÓdorMartin SklenářMichal HorváthMichal PalkovičMilan ChrenkoMiroslav WlachovskýPavol LančaričPeter BálikPeter DovhunSilvia HroncováSoňa GaborčákováZuzana Čaputová