Prezidentka Čaputová sa stretla v Lotyšsku so slovenskými vojakmi, priniesla im koláče i horské bicykle

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENTKA: Odovzdala poverovacie listiny
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 20. decembra, 16:04

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v pondelok 20. decembra stretla so slovenskými vojakmi pôsobiacimi v operácii Predsunutá prítomnosť v Lotyšsku (eFP).

Je dobré, že slovenskí vojaci môžu v Lotyšsku spolupracovať s ozbrojenými silami iných členských krajín NATO a cvičiť tak svoju pripravenosť, uviedla hlava štátu. Prezidentka navštívila vojakov pred Vianocami a odovzdala im tradičné slovenské koláče a dva horské bicykle.

„Ja som rada, že sa táto návšteva tesne pred Vianocami mohla uskutočniť napriek ťažkej covidovej dobe. Je to istá tradícia, že hlava štátu navštívi jeden z kontingentov,“ povedala Čaputová a zdôraznila, že je hrdá na vojakov pôsobiacich v Lotyšsku a poďakovala im za ich službu.

O slovenskej účasti na misii v Lotyšsku sa v pondelok prezidentka rozprávala aj s prezidentom Lotyšska Egilsom Levitsom, ktorý poďakoval OS SR za ich prítomnosť v krajine. S lotyšskou hlavou štátu sa Zuzana Čaputová rozprávala aj o stupňujúcom sa napätí medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou a migračnej kríze na hraniciach s Bieloruskom.

Slovenská republika pôsobí v operácii Predsunutá prítomnosť v Lotyšsku od 1. júna 2018. Aktuálne v rámci eFP v Lotyšsku pôsobí 11 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR) v prvku velenia, v delostreleckej batérii 89 príslušníkov OS SR a spolu 23 príslušníkov OS SR v jednotlivých podporných prvkoch OS SR. Spolu pôsobí v Lotyšsku 135 slovenských profesionálnych vojakov.

Slovenskí vojaci spolupracujú v Lotyšsku s ozbrojenými silami Kanady, Albánska, Českej republiky, Slovinska, Talianska, Španielska a Poľska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Egils LevitsZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SR