Prezidentka Čaputová pôjde z pohrebu kráľovnej Alžbety II. priamo do New Yorku, zúčastní sa Valného zhromaždenia OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENTKA: Vzdala úctu zosnulej Alžbete II.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas podpisu do kondolenčnej knihy v rezidencii Spojeného kráľovstva, aby vzdala úctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. Bratislava, 9. september 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestuje v nedeľu 18. septembra do Londýna, kde bude Slovensko zastupovať na štátnom pohrebe zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II., ktorý sa uskutoční v pondelok.

Ako ďalej informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, už v nedeľu večer sa prezidentka spolu s ďalšími pozvanými svetovými lídrami zúčastní na recepcii podávanej novým britským kráľom Karolom III. v Buckinghamskom paláci.

Z Londýna priamo do New Yorku

Čaputová následne priamo z Londýna odcestuje do New Yorku, kde v utorok 20. septembra vystúpi s prejavom v rámci všeobecnej rozpravy na 77. Valnom zhromaždení OSN.

„Prezidentka sa v New Yorku zúčastní aj na slávnostnej recepcii podávanej americkým prezidentom Joeom Bidenom a prvou dámou Jill Bidenovou. Stretne sa aj s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a naplánované má tiež viaceré ďalšie bilaterálne rokovania týkajúce sa aj aktuálnej energetickej krízy,“ uviedol hovorca.

Stretne sa aj s krajanmi

Zároveň doplnil, že prezidentka sa takisto stretne s krajanmi pôsobiacimi v USA a odovzdá vysoké štátne vyznamenanie profesorke Ruzene Bajscy, slovenskej rodáčke, ktorá pôsobí na univerzite v Berkeley a patrí medzi najvýznamnejšie odborníčky na robotiku a umelú inteligenciu.

„Z New Yorku späť na Slovensko prezidentka odletí vo štvrtok 22. septembra večer,“ dodal Strižinec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresJill BidenováJoe BidenKráľ Karol III.Kráľovná Alžbeta II.Martin StrižinecZuzana Čaputová