Prezidenti Gašparovič a Wulff rozoberali krízu eurozóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič
Sprava: Manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová, prezident SR Ivan Gašparovič a prezident Nemecka Christian Wulff počas spoločného fototermínu pred začatím dnešnej večere, ktorú prezident Ivan Gašparovič usporiadal na počesť nemeckého hosťa. Foto: SITA/Marián Peiger

Nemecký prezident navštívi Kežmarok

Christian Wulff sa v Bratislave v utorok 27. septembra stretne s ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom. Následne bude rokovať s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Na spoločnom obede sa stretne s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou a po ňom aj s predsedom Národnej rady SR Richardom Sulíkom.

Popoludní prezidenti Slovenska a Nemecka spoločne navštívia Kežmarok. V priestoroch Kežmarského hradu prijmú čestné občianstvo mesta a prezrú si niektoré významné kultúrne pamiatky. Na záver programu oficiálnej návštevy na Slovensku sa nemecký prezident Christian Wulff v sprievode svojho hostiteľa stretne v drevenom artikulárnom kostole s predstaviteľmi početnej komunity Karpatských Nemcov. Nemecký prezident s delegáciou odletí späť do vlasti v utorok večer z Popradu.

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Nemecko je kľúčovým partnerom Slovenska v Európe a vzťahy s Nemeckom patria k prioritám zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Uviedol to prezident SR Ivan Gašparovič pri prípitku počas slávnostnej večere podávanej na počesť nemeckého spolkového prezidenta Christiana Wulffa.

Prezident Spolkovej republiky Nemecko Christian Wulff pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky dnes večer na pozvanie prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

Najvyššieho predstaviteľa Nemecka privítal prezident SR v Prezidentskom paláci v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

„Naše krajiny spája príslušnosť k hodnotám európskej civilizácie. Jej prejavom je spoločné členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii,“ konštatoval prezident Gašparovič.

„V týchto pre Európu hektických časoch je namieste pripomenúť našu spoločnú, i individuálnu zodpovednosť za uvážené a prezieravé konanie. Práve v tomto čase sa rozhoduje o spoločnom postupe pri riešení problému dlhovej krízy v eurozóne. Celkom jednoznačne tu chcem zdôrazniť, že ako hlava štátu som si vedomý povinností a záväzkov Slovenska ako dobrovoľného člena v EÚ. Preto nalieham na slovenskú politickú špičku, aby aj v zložitej etape existencie nášho európskeho spoločenstva konala v záujme zomknutosti a stabilnej budúcnosti únie. Pre pokoj Európy dnes niet inej alternatívy,“ uviedol Ivan Gašparovič.

Prezident ďalej pripomenul, že Christian Wulff neprichádza na Slovensko po prvý raz. Slovensko pozná z množstva osobných kontaktov a návštev, pričom posledný raz našu krajinu navštívil v predošlej funkcii ministerského predsedu spolkovej krajiny Dolné Sasko.

Ivan Gašparovič pripomenul aj historické väzby oboch krajín. „Vysídlenie karpatských Nemcov a kruté vojnové udalosti, ktoré tomuto poľutovaniahodnému aktu bezprostredne predchádzali, nepochybne patria k temným miestam našich dejín,“ zdôraznil. Dnes však podľa prezidenta SR nie sú slovensko-nemecké vzťahy zaťažené nespracovanými historickými témami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christian WulffIvan Gašparovič