Prezident vymenoval Jakuba Kulhánka za ministra zahraničia, nastupuje v ťažkej dobe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Czech Republic Russia
Z ľava nový minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhanek a premiér ČR Andrej Babiš. Foto: AP Photo/Petr David Josek

Český prezident Miloš Zeman v stredu vymenoval nového ministra zahraničných vecí.

Jakuba Kulhánka, ktorý dosiaľ pôsobil ako námestník ministra vnútra Jana Hamáčka, vzápätí premiér Andrej Babiš uviedol do úradu, informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Ťažká doba zložitých vzťahov

Je vymenovaný v ťažkej dobe,“ vyjadril sa Babiš na margo nového ministra, ktorý bude podľa neho riešiť veci národného záujmu. Kulhánka už večer čaká stretnutie s ruským veľvyslancom v Prahe Aleksandrom Zmejevským, ktorého si predvolal, aby protestoval proti vyhosteniu 20 českých diplomatov z Moskvy.

Tiež plánuje rokovanie so spojencami o podpore po teroristickom útoku v Českej republike, v muničných skladoch vo Vrběticiach v okrese Zlín v roku 2014.

Mám naplánovaný videorozhovor s generálnym tajomníkom NATO (Jensom) Stoltenbergom a na šiestu hodinu mám predvolaného ruského veľvyslanca,“ priblížil minister.

Teroristický čin

Pre spomenutý teroristický čin, z ktorého podozrievajú dvoch dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU, vyhostili 18 diplomatov z ruského veľvyslanectva v Prahe pre ich úzke napojenie na ruské tajné služby.

Už v utorok sa podľa iDNES dá čakať vyhostenie ďalších ruských diplomatov. Poslanecká snemovňa českého parlamentu v utorok večer vyzvala vládu, aby zásadne odmietla nepriateľské zasahovanie Ruska do suverenity Česka a zásadne obmedzila zastúpenie na ambasáde Ruskej federácie podľa princípu reciprocity.

Prezident sa nevyjadruje

Babiš sa v stredu vyjadril, že v pondelok vláda navrhne povýšenie šéfa Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), plukovníka Michala Koudelku, na generála. To už prezident Zeman päťkrát odmietol.

Český prezident sa na margo škandálu okolo výbuchu vo Vrběticiach počas vymenovania nového ministra nevyjadril.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišJakub KulhánekJan HamáčekMichal KoudelkaMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie BIS Bezpečnostná informačná služba